20 Yaş Dişi Kabusunuz Olmasın

adminGenel Sağlık0 Yorum16 Aralık 2014

Birçok kişinin ortak sorunu olan ve dayanılmaz ağrılar yaşatan 20 yaş dişleri tam bir çile.Bu dişlerin ortak özelliği ise ne zaman nasıl müdahale edileceğinin bilinmemesidir.Peki nedir bu 20 yaş dişi?

20 yaş dişi nedir?

20 yaş dişi diş dizisinin en arkasında yer alan azı dişleri türevlerinden birisidir.Genellikle 20li yaşlarda ortaya çıkan 20 yaş dişleri bazı durumlarda kendine yer bulamaz.Çene yapısının eğri olması, çenedeki yer darlığı , çıkma pozisyonundaki değişiklik gibi nedenlerden dolayı diş tam olarak kendini gösterememekte ya da damakta gömülü kalmaktadır.

20 yaş dişinin tek çözümü çekilmesi midir?

Ağızda tamamen yer edinen ve normal yapıda olan 20 yaş dişleri üzerlerinde eğer çürüklük yok ise çekilmeleri gerekmez.Fakat yapı olarak bozuk olanlar , dil ve iç yanağa zarar verenler , üzerlerinde çürük bulunduran 20 yaş dişleri için aynı durum söz konusu değildir.

Bazı 20 yaş dişleri yukarıda açıklanan sebeplerden dolayı tam olarak ağızda yer edinememekte büyük kısmı diş eti içerisinde kalarak kişiye zarar vermektedir.Bu dişlerin temizlenmesi oldukça zor olduğu için kısa zamanda çürüğe yol açmakta ya da yan taraftaki dişe yaslanarak o dişin yapısının bozulmasına sebep olmaktadır.

20 yaş dişleri eğer çekilme durumunu gerektirirse çekilme sonrası ne yapılmalı?

Her diş çekiminde olduğu gibi diş çekim sonrası konulan tampon yarım saat süre ile bekletilmelidir ve sık sık tampon değiştirilmelidir.24 saat boyunca yemek yenip içilmemeli ve alkol sigara alınmamalıdır.Çekim sonrası doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.Uzun sürerli bir çekim oldu ise yüksek yastıkta yatılmalı cilde temas ettirmemek kaydı ile buz kompresi yapılabilir.

20 yaş dişleri için erken teşhis önemli midir?

20 yaş dişlerinde erken teşhis çok önemlidir.Şayet çekilme durumunda olan 20 yaş dişi çekilmez ise ileriki dönemlerde çene kemiğinin esnemesinde büyük sıkıntı yaratır.Ayrıca 20 yaş dişi alınmadığında diş etrafında kist oluşabilmektedir.Kistler diş kemiklerinde ve etlerinde büyük hasara yol açmaktadır.

Gömük yapıda olan 20 yaş dişleri önlerinde bulunan dişlerin köklerine baskı yaparak çürüklere sebep olabilmektedir.Bu nedenle teşhis koymak önemlidir.

Çok nadir olsa da gömük dişler diş etrafında çene tümörlerine sebep olabilmektedir.

Etiketler: , ,

20 Yaş Dişi Kabusunuz Olmasın Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları