Adet Düzensizliği Nedir?

adminKadın Sağlığı0 Yorum10 Şubat 2012

Adet görme ile alakalı düzensizliğin göz ardı edilmemesi gerekir. Aksi durumda erken tanıyla tedavisi yapılabilen birçok rahatsızlık ilerleyebilir. Kanser gibi erken tanısı fazla önem taşıyan hastalıklar teşhis edilemeyebilir. Üreme döneminde olan kadınlarda meydana gelen adet düzensizliği, öncelikle hormonal bozukluk olmak üzere polip, kist ve miyom gibi iyi huylu tümörlerin habercisi olabilir.

Adet Düzensizliği Nedir?

Adet düzeni takibi için son adetin ilk günü ve gelecek adeti döneminin ilk günü arasındaki zamana bakabilirsiniz. Üreme dönemindeki kadının yumurtalığı her ay bir yumurta üretmektedir. Kadın o ay içinde hamile kalmazsa hamileliğe hazırlanan rahim içi zarı adet kanaması olarak dökülür. Dökülme kanaması 4-5 gün devam eder ve regl dönemi olarak isimlendirilir. Bir kadın 22 günden erken veya 40 günden geç adet dönemine giriyorsa sebebinin bulunmasında kanama miktarının önemi büyüktür.

Adet dönemlerinin hiçbirinde düzen bulunmuyorsa, sürekli kanama oluyor yada uzun süre kanama görülmüyorsa bu durumu adet düzensizliği olarak isimlendirebilirsiniz. sebep

Adet kanaması miktarı az yada çok fazlaysa bu durum bir adet düzensizliğidir. Kanamanın fazla olması 7 günden fazla süren ve gün içerisinde fazla pet değiştirmeye neden olan, parça içeren adeti kapsamaktadır. Bu tarz kanama genellikle kadınlarda kansızlığa yol açar

Ergenlik Döneminde Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği ergenlik çağında başka bir önem taşır. Ergenlik döneminde oluşan düzensizlikte geçmesini beklememek gerekir. Kesinlikle ultrasonik muayene olunmalı ve gerek duyulursa hormonal inceleme yaptırılması gerekir. Ergenlik döneminde meydana gelen adet gecikmesi, fazla kilo almak, tüylenme ve sivilcelenmeyi beraberinde getirebilir.

Genellikle tüylenme ve kilo problemlerinin olmaması ve aşırı miktarda olmaması için tedavi edilmesi gerekir.

Etiketler: , ,

Adet Düzensizliği Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları