Ağız kokusu neden olur ?

adminGenel Sağlık0 Yorum30 Ekim 2011

 

 

Zaman zaman hepimizin ağzı kokabilir.Fakat bu eğer sürekli devam eden bir durum ise bu rahatsızlık boyutunda olabilir.Bu gibi durumlarda bazı önlemler almalıyız.

Sosyal yaşantımızı ve özel hayatımızı olumsuz yönde etkileyen faktörlerin başında gelen hastalıklardan birisi olan ağız kokusu, özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Aslında oldukça önemli olan ancak bir kişi tarafından önemsenmeyen bu hastalık halitosis olarak bilinirken, dünya nüfusunun yaklaşık olarak %25′inde görülmektedir.

Ağız kokusu türleri ve nedenleri:

– Fizyolojik ağız kokusu: Fizyolojik olan ağız kokuları geçici olurken beslenmeniz ve diş hekimliği restorasyonları ile alakalı bir durumdur. Genellikle iyi temizlenmemiş ağız boşluğunda biriken gıdalar bu kokulara yol açar.

– Patojik ağız kokusu: Genellikle ağız için sebeplerden kaynaklanan bu hastalığın tedaviyle giderilmesi mümkünken, dişeti hastalıkları, dil tabakası, yemek artıkları, ağız içi yaralar, kirli takma dişler ve tükürük miktarında oluşan azalma bu hastalığa yol açmaktadır. Ayrıca akciğer absesi ve kanseri, bronşektazi, nekrotizan pnömoni, ampiyem gibi alt solunum yolu hastalıkları da kötü ağız kokusuna neden olmaktadır.

– Sistemik diğer hastalıklar: Mide kanseri, hiatal hemi, pilor darlığı, ösefagus rahatsızlıkları, kronik böbrek yetmezliği, karaciğer sirozu, karaciğer yetmezliği ve kanseri, kronik böbrek hastalıkları, lösemi ve agranulositoz, karsinoid, AIDS, multipl skleroz ve metabolik hastalıklar ağız kokusuna sebebiyet verebilmektedir.

Etiketler: , ,

Ağız kokusu neden olur ? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları