Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi

adminGenel Sağlık0 Yorum4 Kasım 2011

Zaman zaman istemesekte ağzımız kokabilir.Bunu geçirmek yada örtpas etmek için şekerler ya da spreyler kullanabiliriz.Peki bu neden meydana gelir ve nasıl geçer ?

Ağız kokusu önemsenmese de önemli hastalıkların habercisi olabilmekte. Sabah kalktığımızda ağzımızın bir nebze kokması normal, bunun nedeni uyku sırasında ağzımızı temizleyen sistemlerin çalışmaması. Ağız ve boğazımızdaki bazı sorunlar da kısa süreli ağız kokusu yapabilmekte. Aşağıda ağız kokusuna neden olan bazı hastalıkları listeledik:

Diş çürükleri, yetersiz diş temizliği, diş ve damak enfeksiyonları

Solunum yolu enfeksiyonları sonucu ölen dokular da ağız kokusuna neden olabilmekte. Öksürme, balgam, ateş ve baş ağrısı belirtileriyle görülen ağız kokusu sinüzit habercisi olabilir.
Aseton kokusu hissi, susuzluk, zihin karışıklığı ve idrar artışı belirtileriyle beraber görülen ağız kokusu 1.tip şeker hastalığı habercisi olabilir.
Amonyak kokusu hissi, iştahsızlık, kilo kaybı, kaşıntı, huzursuzluk, uyku hali, kusma, kas seğirmesi ile birlikte görülen ağız kokusu ise kronik böbrek yetmezliği belirtisi olabilmekte.
Küf kokusu hissi, aşırı yorgunluk ve kilo kaybı ile beraber gözlemlenen ağız kokusu ise karaciğerde bir sıkıntı olduğu anlamına gelmekte.

Ağız kokusu giderme

Yukarda saydığımız ciddi hastalıkların hiçbiri olmamasına rağmen yine de ağzınız kokuyorsa, ağız kokusundan kurtulmanız işten bile değil:

Ağız ve dişlerin bir numaralı düşmanı şekerdir, şeker kullanımını azaltın.
Bol su tüketin.
Sigarayı bırakın.
Taze nane tüketin.
Dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın.
Florid ağızda bakterilere karşı savaşan en önemli unsurlardandır, ağız bakım ürünü olarak floridli olanları tercih edin.
Alkollü ağız bakım ürünlerini kullanmayın.
Diş ipi kullanın.
Yılda en az bir kez dişlerinizi temizletin.

agiz-kokusu

Bu yazımızda cevapladığımız sorular:

Ağız kokusu nasıl oluşur?
Ağız kokusuna neden olan hastalıklar nelerdir?
Ağız kokusu nasıl giderilir?

Etiketler: , ,

Ağız kokusu nedenleri ve tedavisi Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları