Ağız kokusuna çözüm için uygulanacak yöntemler

adminGenel Sağlık0 Yorum4 Eylül 2014

Ağız kokusu, kişinin nefesinde kendisinin veya başkasının duyduğu normal olmayan koku durumudur.Günümüzde medeni toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygındır, aynı zamanda sosyal bir incinme sebebidir. Psikolojik problemleri beraberinde getirir. Ağız kokusunun sebep olduğu sosyal problemler biyolojik problemlerden daha fazladır. Hatta eğer ağız kokusu sosyal bir problem oluşturmasaydı belki de bir hastalık olarak görülmeyecek, tedavisi için gayret sarfedilmeyecekti. Ağız kokusundan şikayet eden bireyler sosyal hayatlarında kendilerine olan güvenlerini kaybedebilirler. Ağız kokusundan korunmak için uygulanacak yöntemler:

  1. ağızdaki tüm diş çürükleri, kırık dolgu veya kron köprü tedavi edilmeli, sorunlu dişler çekilmelidir.
  2. diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna davetiye çıkarmaktadr.bunu engellemek için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.
  3. protez,dolgu,diş köprüleri arasındaki yemek artıkları da kötü kokuya sebep olabilir.bunun için yatarken protezlerinizi temizleyip çıkaramalısınız.
  4. bakteri plaklarını ve yiyecek artıklarını temizlemek için günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamalı.her gün diş ipi kullanmalısınız.
  5. dişlerimizi fırçalarken dilimizi de fırçalamayı alışkanlık haline getirmeliyiz.çünkü dilin arka kısmında da dişlerimizde olduğu gibi bakteri plakları oluşmakta yemek artıkları kalmaktadır.
  6. tükürük bezlerinin çalışması da ağız temizliğinde önemli bir unsurdur.sakız çiğneyerek bu unsurdan yararlanabilirsiniz.
  7. ağız kuruluğu da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Bol su içerek hem nefesinizi tazeleyebilir hem de ağzınızdaki bakterilere yol göstermeyerek rahatsız edici kokulardan kurtulabilirsiniz.
  8. bitkisel olarak kahve taneleri, nane yaprağı, limon da nefesimizi tazeleyecek olan doğal ürünlerdir.
  9. sigaranın da ağız kokusuna sebebiyet verdiği aşikardır.Sigara kullanımını da azaltarak çevrenizde karşılaştığınız sosyal problemlerden arınabilir hatta tamamen bırakarak güçlü bir nefese kavuşabilirsiniz.

 

Etiketler: ,

Ağız kokusuna çözüm için uygulanacak yöntemler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları