Ağız yaralarına bitkisel çözüm

adminBitkisel Sağlık0 Yorum6 Mart 2014

Ağız içinde bulunan mantar ve mikropların oluşması ağız yaralarına neden olmaktadır. Virüsler ve mantarlar ağızda ülser meydana gelmesine neden olur. Ağızda oluşan bu yaralara aft veya pamukçuk adı verilmektedir. Mantarların neden olduğu yaralar dil yüzeyinde ve ağız içinde ciddi sıkıntılara yol açacaktır. Ağız yaralarından dolayı yiyip içme sorunu yaşayacak ve gündelik hayatınızı sekteye uğratacaksınız. Evde hazırlayacağınız bitkisel karışımlar ile ağız yaralarını tedavi edebilirsiniz. Öncelikle sirke ile ağzınıza gargara yapıp mantarlarla mücadele etmeye başlayabilirsiniz. Birer çorba kaşığı böğürtlen yaprağı, hünnap, mercimek ve sinirli yaprağını kaynatalım. Elde edilen suyla ağzınızda gargara yapacaksınız.

Başka bir tarif ise kuru üzüm, anason ve balı eşit miktarda karıştırıp ezelim. Elde edilen yağı ağzınıza sürün. Oldukça faydalı olan tarif tedavi edici özellik taşımaktadır. 2 bardak kaynar suyun içine 12 gr. kişniş koyup kaynatalım. Bu şekilde 10 dakika bekleyelim ve karışımdan günde 3 defa içelim. 1 bardak suya 10 gr. taze ceviz yaprağı koyalım. 10 dakika kaynatıp demleyelim ve gargara yapalım. Nar çiçeğini toz haline getirelim ve ağız içinde oluşmuş olan yaralara sürelim. Aynı şekilde nar kabuğunu kaynatıp gargara kaynatalım. Kişnişin ağız yaralarına çok iyi geldiğini biliyoruz. Toz haline gelen kişnişi günde 3 defa çiğneyelim.

Ağız yaralarına iyi gelen karadut şurubundan bir fincan suya 3 yemek kaşığı ekleyelim. Bu karışımdan günde 5 defa gargara yapalım. Karadut ağız yaralarını iyileştirmek için çok faydalı bitkilerden biridir. Hatmi çiçeği de yaralara iyi gelecek bir bitkidir. 3 tutam hatmiyi bir bardak suda kaynatalım. Kaynadıktan sonra tülbentten geçirelim ve elde edilen suyla gargara yapalım. Düzenli yapılan gargara ve doğru bitkiler ağız yaralarınızı iyileştirecektir. Ağız içinde oluşan bakterileri öldürecek ve ağız sağlığınızı koruyacaktır.

Etiketler: ,

Ağız yaralarına bitkisel çözüm Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları