Alerjik Nezle Nedir?

adminCilt Sağlığı0 Yorum24 Aralık 2014

Günlük hayatta pek çok kişi ve varlık  ile temas halindeyizdir.Bir kısmı gözle görülür olan varlıkların bir kısmı ise gözle görülmeyen haldedir.Bunlar toz halkaları, egzoz gazları ve yakıt artıkları olarak gösterilebilir.Bu küçük maddelerin koruyucu hücreleri daha fazla uyarması sonucu bazı reaksiyonlar gelişir.

En sık rastlanılan nezlelerden birisidir alerjik nezle.Burunda akıntı ile başlayan nezle ilerleyen günlerde hapşırma, tıkanıklık gibi rahatsızlıklara bırakır.

Alerji nasıl oluşur?

Alerjen denilen yabancı maddelere karşı vücudun tepki vermesi sonucu alerji ortaya çıkar.Alerjinin hastalık boyutuna gelmesi ile ise alerjik nezle ortaya çıkar.Alerjen maddeler hangi organı etkiliyor ise o organa göre isim alır.Solunum yolunda ise alerjik, deride ise egzama bağırsak ta gelişir ise besin alerjisi adını almaktadır.

Alerjik hastalıkların oluşmasında en büyük etken genetiktir.Genetik şüphesiz ki bu hastalıkta tek etken değildir.Bunlar içerisinde alerjenlerin vücuda girişini kolaylaştıran , vücudun direncini bozan çevresel koşullar yer alır.Çevresel koşulların en etkili nedeni ise sigara dumanıdır.Özellikle pasif içicilik çocukları çok çabuk etkilemektedir.

Enfeksiyon hastalıkları da alerji sebebi olarak gösterilebilir.Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar vücut direncini düşürerek alerjik hastalıklara sebep olur.Antibiyotik ilaç kullanımı da alerjiyi tetiklemektedir.Ne yazık ki ülkemizdeki bilinçsiz antibiyotik kullanımını göz önüne alır isek alerjik vakaların sayısı da o doğrultuda artış gösterecektir.

Alerjik nezle teşhisi nasıl konulur?

Alerjik nezlenin teşhisi doktor tarafından muayene ile konulur.Benzer belirtileri olan alerjilerden ayırt etmek gerekir.Alerjik nezle kronik bir hastalık olmasına rağmen kontrol altına alınabilen bir rahatsızlık olmaktadır.

Alerjik nezlenin tedavisinde yapılması gereken en önemli şey nezleye sebep olan alerjenden kişinin  uzak tutulmasıdır.

En sık görülen alerji çeşitleri nelerdir?

  • Güneş alerjisi
  • Böcek ve arı sokmalarına karşı gelişen alerji
  • Ev tozuna karşı gelişen alerji
  • Bebeklik döneminde başlayan alerji

 

Etiketler: ,

Alerjik Nezle Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları