Hangi benler tehlikelidir, alınması gereken benler

adminCilt Sağlığı0 Yorum29 Ekim 2011

Merhaba insan vücudunda çıkan siyah kabarık noktalar ben olarak adlandırılır.Bazı benler ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.Benler istenildiğinde kolayca alınmaz.Vucudumuzdaki benleri aldırmadan önce prosedur gereki hangi ben için nasıl tedavi uygulanmalıdır bunları iyi araştırmak ve bilmek gerekir.

Ben nedir ?

Nevüs doğum izi veya ben anlamına gelen Latince bir kelimedir.

Derideki konjenital işaretler için kullanılan genel bir terimdir.

Mole Latincede “benek” kelimesi için kullanılmaktadır. Konjenital ise “doğuştan gelen” demektir.

Nevi, nevüsün çoğuludur. Konjenital neviler doğuşta mevcuttur.

İki çeşit ben bulunmaktadır: konjenital ve edinilmiş. Pek çok bebek bensiz doğar.

Zamanla benler görünmeye başlar. Yirmi yaşından itibaren çoğu insanda 20-40 civarında kolaylıkla görünebilen ve vücudunun her yanına dağılmış ben mevcuttur.

Bu benler yaşarken ‘edinilir’ ve genellikle kurşunkalemin tepesindeki silgi büyüklüğünü geçmez. Sadece bazı bebekler (100’de 1 oranında) bir benle, yani konjenital bir nevüsle doğmaktadır.

Bu benlerin büyüklükleri değişmektedir: 0,6 santimetreden küçük olabildiği gibi neredeyse tüm vücudu kaplayanı da vardır ki bunlara “dev konjenital nevüs” adı verilir.

Vücutta bulunduğu yere göre ‘’”bathing trunk nevus” veya “garment nevus” gibi isimler alır. Büyük nevi, yetişkinde 20 santimden ve bebekte 8 santimden büyük çapa sahip olarak ya da yüz veya ayak gibi bir vücut alanının büyük kısmını kaplayan diye tanımlanmıştır.

Nevi büyüklük, şekil, yüzey dokusu ve tüylülük bakımından çok çeşitlilik göstermektedir. Rengi açık tabadan simsiyaha dek değişmektedir.

Çoğu kahverenginin tonlarındadır. Bazıları ince tüylü iken çoğunda uzun, kalın, koyu renkli, kaba görünümlü veya kıvırcık tüy bulunur. Bu tüyü kesmek veya tıraş etmek gelişimini artırmaz.

Bazısı kalıcı olarak “tüyleri ürpermiş” bir görünüme sahiptir zira piloerektör adı verilen küçük kası epey büyümüştür. Bu minik kas, soğuğa maruz kaldığında insan cildi üzerindeki tüyün dimdik durmasını sağlar.

Vücudumuzun birçok yerinde ben oluşumu gözlenir ve çeşitli benler bulunur. Bir insanda irili ufaklı 30 ile 40 arasında değişen ben bulunabilirken, bu benler kahverengi, siyah ve farklı renk tonlarında olabilmektedir. Ciltle aynı yüzeyde olan benler bulunabilirken, ciltten kabarık benlerde gözlenebilmektedir. Ancak benlerin hepsinin alınması gerekmezken, belli kriterlerdeki benlerin alınması gerekir.

Alınması Gereken Benler hangileridir ?

– 5 mm den büyük olanlar
– Birden fazla renk içerenler
– Çevresi düzensiz, belirsiz, silik olanlar, bir tarafa akıyor izlenimi verenler
– Üzerinde yara açılan, kanamaya meyilli benler
– Etrafı kızaran benler
– Sıkça tahriş olan (saç içinde, elbise askısı, gömlek yakası bölgesinde) benler

 

Etiketler: , , ,

Hangi benler tehlikelidir, alınması gereken benler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları