Amalgam dolgu

adminGenel Sağlık0 Yorum4 Kasım 2011

Bilindiği üzre birçok dolgu çeşidi bulunmaktadır.Bunlardan bir taneside amalgam dolgudur.Amalgam dolgu zararlımıdır ?

Amalgam dolgu nedir, amalgam dolgu zararlımı, amalgam dolgunun sağlığa zararları.. Bu gibi amalgam dolgununun sağlığa etkileri ile ilgili konular ülke gündemine Ülke TV de sıradışı programına katılan Dr. Suat Arusan tarafından ortaya konan ciddi iddialardır. Amalgam dolgu tarihi oldukça eskiye dayanan ve en sağlam dolgu olarak bilinen bir dolgu türüdür. Ancak amalgam dolgu içerisinde bulunan ve sağlığa oldukça zararlı olan Civa ağır metali nedeniyle insan sağlığı açısından büyük tehlike oluşturabilmektedir.
Amalgam dolgu nedir

Amalgam dolgu aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi içerisinde civa bulunan bir dolgu türüdür. Amalgam dolgu ucuz olması ve uzun süre dayanması nedeniyle diş hekimleri tarafından özellikle 90 lı yıllarda ve 2000 li yılların başında en çok tercih edilen dolgu türü olmuştur. Amalgam dolgu estetik bir görüntü sunmaz, ve sağlığa zararları ile ilgili ciddi şüpheler vardır. Bu nedenle amalgam dolgu tercih etmeyiniz dişinizi doldurttururken.
amalgam dolgu

amalgam dolgu
Amalgam dolgunun zararları

Amalgam dolgu zararlı mıdır konusu tıp aleminde süregelen bir tartışmadır. Bazı görüşlere göre civa zararlı olmasına rağmen dişteki amalgam dolgunun vücuda zararı yoktur. Ancak civa insan sağlığına zararlı bir elementtir. Amalgam dolgu yapılırken yanlışlıkla civa yutulabilir. Ya da amalgam doğru doğru olarak uygulanamayabilir, tükürük ve kan aracılığıyla vücut sürekli olarak civaya maruz kalıyor olabilir. Amalgam dolgu zararsız olsa bile, amalgam dolgunun sağlığa zararları ile ilgili ciddi şüpheler var iken amalgam dolgudan uzak kalmak en doğru seçenek olacaktır. İsveç, Danimarka gibi ülkelerde amalgam dolgunun kullanımı sağlığa zararları nedeniyle yasaklanmıştır.
Amalgam dolgu sökülmesi, amalgam dolgu nasıl çıkarılır

Amalgam dolgunuz var diyelim, sağlıkla ilgili şüpheleriniz nedeniyle amalgam dolgunuzu çıkartmak, söktürmek isteyebilirsiniz. Dişinizdekş Amalgam dolgunun sağlığınıza zarar verip vermediğini tespit ettirmek amacıyla öncelikle bir hastanede kan tahlili yaptırmanız faydalı olacaktır. Kanınızda ağır metal ve civa gözlenirse, amalgam dolgunun sağlığınıza zarar veriyor olduğunu düşünmek mantıklı bir hareket olacaktır. Bu durumda iyi bir diş doktoruna amalgam dolgunuzu söktürebilirsiniz. Yerine komposit dolgu (halk arsında beyaz dolgu, ışın dolgu, porselen dolgu olarak da bilinmektedir) yaptırabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Amalgam dolgunuzu söktürürken yanlışlıkla civa yutabilirsiniz. Amalgam dolguyu söktüreceğiniz doktoru çok iyi seçin ve sökülürken civa yutmamaya özen gösterin, diş doktorunuza bu konuda çok hassas davranması konusunda telkinlerde bulunun, sık sık hatırlatın.

Aşağıdaki resimde amalgam dolgunun sökülüp yerine komposit dolgu yapılan bir diş resmini görebilirsiniz.
amalgam dolgu sökülmesi

amalgam dolgu sökülüp çıkarıldıktan sonra dişin görünümü
Amalgam dolgunun yan etkileri, amalgam dolgu hangi hastalıklara neden olur

Amalgam dolgu MS, depresyon, yüksek tansiyon, cinsel işlev bozuklukları, kadınlarda gebe olamama, ağız kokusu, baş ağrıları, hafıza kaybı gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Eğer sebebi bulunamayan bir rahatsızlığınız var ve dişlerinizde amalgam dolgu var ise, sebebini amalgam dolguda arayabilir, civa düzeyini ölçmek kan tahlili yaptırabilir, amalgam dolgunuzu söktörebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Amalgam dolgu Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları