Ani Tatlı Krizlerine Dikkat Etmelisiniz

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum28 Eylül 2014

Sizin de bazı dönemler de yoğun tatlı istekleriniz oluyor mu? Bu dönemlerde tatlıya hayır diyemiyor musunuz?Bu tür dönemleriniz oluyorsa o zaman sizi uyaralım aman dikkat bu tatlılarla kan şekerinizi tavan yaptırmayın.

Ani tatlı krizlerinin yaşandığı durumlarda unutmayın ki bunu isteyen vücudunuz değil sizsiniz.Bu durum vücudunuzun bir isteğini değil ne kadar hatalı beslendiğinizi ortaya koyar.Uzmanlar doğru şekilde beslenerek bu tür ani krizlerin önüne geçilebileceğini belirtiyor. Yapılan bu yanlışın yanı sıra uzun süre aç kalınması da düşen kan şekeri ile birlikte bu tür ani krizlere sebep olabiliyor.Uzmanlar bu tür sorunları yaşayan kişilerin beslenme alışkanlığı elde etmesini ve en az 2-2.5 saatte bir birşeyler tüketmesi gerektiğini belirtiyorlar.Bu saat aralığında kişinin bir şey tüketmesi olanaklı değilse yanına sağlıklı atıştırmalıklar alarak bu durumun önüne geçebilir.

Uzmanlar bu tür tatlı krizlerinin sebepleri arasında vitamin ve mineral eksikliğini, adet öncesi sendromu, depresyon, stres , aşırı mutluluk, bağırsak parazitleri gibi durumların da sebep olabileceğini belirtiyorlar.Bu tür krizlere engel olunamıyorsa kişi daha az kalorili olan ve şeker oranı düşük tatlıları tercih etmelidir.Ayrıca kuru kayısı, kuru erik , kuru üzüm gibi gıdalar da meyve desteği olan tatlılar arasındadır.

Tatlı krizleri yaşandığında kurtulmak için neler yapılabilir?

Tatlı krizleri yaşandığında bu krizden kurtulabilmek amacıyla birçok şey yapılabilir.Mesela günlük maksimum alınacak 150 kalorilik tatlının vücut için bir zararı olmadığını söyleyebiliriz.Bu durumlarda yapılabilecek bir diğer şey şekersiz olan fakat şeker tadı veren sakızlardan çiğnenebilir, taze olan ya da kuru halinde bulunan meyveler tüketilebilir, pekmez gibi şeker oranı düşük bir gıda alınabilir ve en önemlisi ya da en etkilisi kısa bir yürüyüşe çıkarak bu hissi içimizden atmaktır.

Yapılan egzersizlerin bu noktada çok etkili olduğunu söyleyen uzmanlar egzersiz halinde de yorgunluk ve halsizlik gibi bir sıkıntı oluşursa meyve yenilerek bu durumdan pasif etkilenileceğini belirtiyorlar.

Etiketler: , ,

Ani Tatlı Krizlerine Dikkat Etmelisiniz Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları