Bağırsak Kurdu İçin Bitkisel Çözüm

adminBitkisel Sağlık0 Yorum13 Aralık 2014

Bağırsak kurdu nedir? Bağırsak kurdu (paraziti) nasıl oluşur?Bağırsak kurdu tedavi edilebilir mi?

Bağırsak kurdu(paraziti) , bağırsak sistemine yerleşmiş çeşitli tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilecek bir rahatsızlık türüdür.Bağırsak kurtlarının oluşma sebepleri arasında tüketilen gıdaların bağırsak sisteminden temizlenememesi yer alır.Sağlıklı bir şekilde temizlenemeyen yiyecekler arasına larvalarını bırakan kurtlar çoğalır ve buralara yerleşir.İnsan vücuduna oldukça zarar veren bir bakteri türü olan bu parazitlerin en küçüğü 1-2 mm civarındadır.En büyüğü ise 1-2 metreyi bulabilir.

En fazla çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan bağırsak kurtları çocukların gelişimi açısından oldukça zararlıdır.Çocuklarda parazit oluşma sebepleri ise oldukça fazladır.Fakat genel sebepleri arasında çiğ meyve ve sebzelerin yıkanmadan  tüketilmesi yer alır.Bebeklerde bu rahatsızlığın oluşma sebebi ise anne sütünden ek gıdaya geçilmesidir.

Bağırsak parazitlerinin en temel oluşma sebebi hijyen eksikliği ortamlarıdır.Bu ortamların başında banyo ve tuvalet yer almaktadır.Bu yerlerde temizlik malzemelerine , kullanılan sabunların kalitesine dikkat edilmelidir.

Bağırsak kurdu belirtileri  nelerdir?

  • Bağırsak parazitleri en görülen belirtisi karın ağrısıdır.
  • Bağırsak kurdu rahatsızlığının diğer bir belirtisi de iştahsızlıktır.
  • Çocuklardaki rahatsızlıkta diş gıcırtması
  • Bebeklerde sürekli olarak ağızdan salya gelmesi

Bağırsak kurdu nasıl tedavi edilir?

Bağırsak kurtları rahatsızlığında diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir.Gecikmiş bağırsak parazitleri vakaları tedavisi 2-3 ay sürebilmektedir.Erken teşhis konulan parazit tedavisi ise 1 ay kadar süreyle tedavi edilebilmektedir.Bu süreçte hasta hijyen kurallarına dikkat etmeli ve doktorunun tavsiyelerini bire bir yerine getirmelidir.

Bağırsak kurdu hastalığında yapılacak  ilk işlem dışkı testidir.Dışkı testi ile bağırsak kurdunun özelliği görülür ve bu parazite bakılarak ilaç tedavisine başlanır.Eğer parazitler inatçı yapıda ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Bağırsak parazitlerinden korunmak için öncelikle hijyen şartlarına dikkat edilmelidir.Ev ortamında ortak kullanılan banyo ve tuvalet temizliğine dikkat edilmeli temizlik ürünleri doğru seçilmelidir.

Bağırsak kurdu için bitkisel kürler:

  • Defne yaprağı ve pelin otu kaynatılarak her sabah aç karnına 1 bardak içilir.
  • Eğrelti otu kaynatılarak sabah aç karnına içilmelidir.
  • 1/2 kilo nohutun üzeri örtülecek kadar sirke konulur.Bir kısmı sabah aç karnına yenilir, bir kısmı ise lapa yapılarak üzerine oturulur.
  • Sabah aç karnına 1 avuç kadar kabak çekirdeği yenir.
Etiketler: , ,

Bağırsak Kurdu İçin Bitkisel Çözüm Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları