Baharatlar Bize Ne Diyor?

adminBitkisel Sağlık0 Yorum12 Eylül 2014

Baharatlar çok eskilerden beridir kullanılan şifa dağıtan bitkilerdir. Şifa dağıtmalarının yanı sıra yemekler için de tatlandırıcı olarak kullanılır.günümüzde çoğu ilaçlar bu baharatlardan yararlanılarak yapılır. Doğal yoldan şifa bulmak için bu ilaçları almadan hangi baharatın neler sunduğunu bilerek te şifa bulabilir, yemeklerimize koyarken de daha dikkatli davranabiliriz. Fakat ülkemizde  çok çeşitli baharatlar yetişmektedir. sizlerle bunlardan birkaçını paylaşacağız.

  • Zencefilin Faydaları: Çay, bitki yada toz halinde tüketilebilen zencefilin faydaları saymakla bitmiyor. Çok iyi bir anti oksidan olan zencefil hafızayı da güçlendiriyor. Bunun yanında kansere karşı da çok iyi bir savunucu bitki.zencefil pekmez yada bal ile karıştırıldığında öksürüğe de iyi geliyor.
  • Tarçın neye iyi gelir: Kan şekerini dengeleyici seviyeye getirmesi ile bilinen tarçın bu özelliğinin yanında pasta ya da tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanımı ile ön plana çıkıyor. Toz halinde veya çubuk halinde de tüketilebilen bir bitkidir.
  • Çörek otu yararları : Astımı önleyici bir bitki olarak bilinen çörek otu sindirimi kolaylaştırıyor, gaz sıkıntısını gideriyor ve mide rahatsızlıklarının giderilmesini sağlıyor.
  • Haşhaş nedir : İçerdiği karbonhidrat ile vücuda enerji depolanmasını sağlayan bir baharat haşhaş. Bunun yanında sindirim sistemini düzenliyor. Meme kanseriyle de savaş halinde olan bu baharat maalesef ki çok az kullanılıyor.
  • İsotun yararları : kan akışını hızlandırma, cildi güzelleştirme tüm kırmızı biberler gibi bağışıklık sistemini güçlendirme gibi mucize faydaları var bu biberin.
  • Hindistan cevizi faydaları: Kalsiyum, potasyum, magnezyum açısından çok zengin olan bir baharat türüdür. Meyve olarak tüketildiği gibi baharat yada tatlandırıcı olarak kullanıldığında da aynı faydayı gerçekleştirir. Hindistan cevizi idrar yolları ile ilgili sorunlara da iyi gelir.
  • Kimyon : Dünyanın en ünlü baharatlarından biridir ve kanser savaşçısı bir baharattır. Değişik lezzetler sevenler için pilavlara salatalara ve yakışacağını düşündüğünüz her türlü salatalara eklenebilir
  • Zerdeçal: Özellikle hint mutfağında tanınan zerdeçal çok önemli bir anti oksidan. Ayrıca kist, kanser, kireçlenme hatta Alzheimer a karşı çok yararlıdır.
Etiketler: ,

Baharatlar Bize Ne Diyor? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları