Bebeği Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum25 Kasım 2015

Anne bebeğini emzirirken değişik pozisyonlar deneyebilir. Fakat önemli olan hem annenin hem de bebeğin rahat etmesidir. Özellikle doğumdan sonraki ilk haftalar saatlerce bu pozisyonlarda kalacağınız için konforlu bir koltuk, ayağınızın altına destek veren bir minder ya da yastık, rahatlığınız için ne gerekirse yapın ve bebeğinizle yaşadığınız bu özel zamanın tadını çıkarmaya bakın.

Bebek Emzirme Önerileri Nelerdir?Untitled-1

  • Bebeğinizin sadece başını değil, tüm bedenini ize dönük bir şekilde göbek göbeğe değecek şekilde yatırın. Unutmayın pozisyon başarı emzirmenin sırrıdır.
  • Göğsünüzü alttan 4 parmağınız ile bağ parmağınız ise üstte kalacak şekilde destek verin, parmaklarınızın kahverengi kısma değmemesine dikkat edin
  • Bebeğinizin ağzını açarak aranmasını sağlamak için üst dudak ve ağır kenarına dokunun. Ağzını tamamen açana kadar göğüs ucunuzu dudağına dokundurmaya devam edin
  • Emzirme işleminiz düzene girene kadar her emzirme sırasında iki göğsünüzü birde emzirin, bebeklerin geneli 10 – 20 dakika emerler. Emzirme süresini tamamı ile bebek belirler
  • Bebeğin emmesini bitirmek için parmağınız ile ağzının kenarından damağına doğru sokun, bebek dudaklarını gevşettiğinde yavaşça memeden ayırmaya çalışın
  • Bebeğin gazını emzirme bittikten sonra mutlaka çıkarın ya da göğüs değiştirmeden önce çıkarmaya çalışın
  • Her emzirme sırasında farklı göğüs ile başlamaya çalışın, hatırlamakta güçlük çekiyorsanız sutyen askısına çengelli iğne takabilirsiniz.
  • Bebeğinizin her istediğinde emzirin. İlk aylarda bebeğiniz 4 saatten fazla uyuyorsa uyandırıp emzirin. Bebeğin emmesi düzensiz olabilir. Sütün yeterliliğine göre bebekler 2 – 3 saat arayla günde yaklaşık 8 – 10 kez emerler.
  • İlk dört hafta bebeğinize yalnızca anne sütü vermeniz yeterli olur. Çünkü bu süt salgısının oluşması için oldukça önemlidir. Süt salgısı 4 – 6 hafta arasında çoğalacaktır. Bu dönemlerde biberon ya da emzik gibi araçlar kullanmamak çok önemlidir.

Bebek Emzirme Pozisyonları

Klasik beşik tutuşu; En yaygın emzirme pozisyonları arasında başta gelendir. Bu pozisyonda anne sırtını destekleyecek bir koltuğa oturur. Anne göğsünü elini C şeklinde tutarak destekler. Bebeğin yüzü, karnı ve bacakları kendisine dönük bir şekilde midesine temas kurar.

Yatarak Emzirme; Anne ve bebek birbirlerine döner. Göğsünün üstüne bastırarak bebeğin nefes alış verişi sağlanır.

Bebeği Emzirme Pozisyonları Nelerdir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları