Bebek beslenme önerileri

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum26 Temmuz 2012

Bebeğinizin sağlıklı gelişmesi için çeşitli beslenme önerilerini dikkate almalısınız. Bebeğinize ne zaman mama vermelisiniz, mamaya geçişte nelere dikkat etmelisiniz uzman doktorumuz yanıtlıyor. Bebek beslenmesinde 7 önemli husus vardır işte bebek  beslenmesi için önemli hususlar;

1) Bebeğinizi 4-6 ay aralığında katı gıdalara geçirebilirsiniz. Daha erken başlamak bebeğinizin sindirim sisteminde sorun olabilir zira bebeğin sindirim sistemi bu tür gıdalar için hazır değildir. Katı gıdalara başlamak için 7. ayda geçirilmemelidir bu durumda da bebeğinizin yiyecekleri çiğnememesi ya da yediklerini kusması gibi riskler ortaya çıkabilir.

2) Bebeğinizin mamasının çok sıcak değil, ılık olmasına dikkat etmeniz gerekir. Mamayı her zaman ağzına vermeden önce mamanın sıcaklığını kontrol etmelisiniz.

3) Bebeğinize pancar, havuç, karalahana veya ıspanak gibi sebze içerikli mamaları evde yapmamalısınız zira bu tür besinler yüksek miktarda nitrik asit içerir ve bebek için zararlı olabilir. Özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda bu duruma dikkat edilmelidir.

4) Aldığınız bebek mamalarını buzdolabında saklayın ve açtığınız mamaları bitmemiş olsa  da bebeğinize vermemelisiniz. Kullandığınız kaşıktan gelen bakteriler, kavanozun içindeki mamaya bulaşabilir. Bu nedenle bebeğinize kavanozdan değil, yiyeceği kadar doldurduğunuz tabaktan yedirin.

5) Bebeğinize doktorunuza danışmadan pirinç yedirmeyin ve mamasına pirinç katmayın.

6) 4 yaşın altındaki bebeklere fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler yedirmeyin ayrıca kuru üzüm, şeker, çiğ havuç, patlamış mısır gibi gıdaları kesinlikle vermeyin. 1 yaşına kadar bebeklerinize bal ve bal içeren gıdalar yedirmek botülizm denen besin zehirlenmesine yol açabilir.

7) Mama sandalyesi kullanarak bebeğinizin yeme alışkanlığını düzene sokabilirsiniz. Böylece ilerleyen haftalarda bebekte yemek yeme sorunu ortadan kalkmış olur.

Bebeğinizin beslenmesi bedensel olarak onun tüm yaşamı boyunca önemlidir. Zeka gelişimi özellikle bebeklik çağında beslenmeyle büyük ölçüde bağlantılıdır. Bu bakımdan bebek beslenmesine dikkat edilmeli ve tüm detaylar doktara sorulmalıdır.

Etiketler: , , ,

Bebek beslenme önerileri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları