Bebek ve çocuklarda güneş kremi kullanmak zararlı mı?

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum5 Temmuz 2015

Güneş kremleri insan derisinin güneşten gelen zararlı ışınlardan zarar görmemesi için yardımcı oluyor. Gelen ışınların süzülmesine göre koruma faktörü denilen bir değerle satılıyor. SPF olarak adlandırılan bu değer güneş ışınlarının süzülme miktarını belirtiyor. Yüksek SPF değerli kremler bronzlaşmayı yavaşlatırken derinin zarar görmesini engelliyor. SPF değeri ten renginize göre, yaşa göre, vücut hassaslığınıza göre seçilebilir. En ideal SPF değeri 15-25 arasıdır. Ortalama SPF değerine sahip bir krem işini yapacaktır.

Bebek ve çocuklarda güneş kremi kullanımı

Öncelikle bebeklerin kesinlikle direkt güneş ışığı altında bırakılması son derece sakıncalıdır. Plaja veya gezmeye gittiğinizde bebek cildi elbiseler korunmalı mutlaka şapka takılarak başının korunması gerekir. Uzmanlar bebeklerin her türlü kimyasal maddeden mümkün olduğunca uzak kalmasını tavsiye ediyor. Bu bakımdan bebeklerde güneş kremi kullanılması tavsiye edilmiyor. Bebeği güneşten korumanın en iyi yolu bebeği güneşe maruz bırakmamak.

Çocuklarda ise kesinlikle güneş kremi kullanılamı. Derinin zararlı Uv ışınlarından korunması için güneş kremi 2 saatlik aralıklarla uygulanmalıdır. Suya girip çıktıktan sonra krem yenilenmelidir. Güneş kremlerinin asıl amacı derinin yanıp acı vermesini önlemek değil deri kanserini tetikleyen zararlı ışınların deriye nüfuz etmesiniz engellemektir. Çocuk güneş kremlerinin en az 15 faktör olması önemlidir. Diğer bir husussa güneş kremlerinin güvenli markalardan temin edilmesi gerekliliğidir. Ucuz ürünler üzerinde yazılan koruma faktörünü sağlamazlar.

Çocukların güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde güneş altında kalmamasına dikkat edilmelidir. En çok yaşanan kremin göze akması engellenmelidir. Suya girmeden önce krem göz çevresine fazla uygulanmamalıdır. Kimyasal maddelerden oluşan krem göz için zararlıdır. Kremler evde sürülüp tüm gün boyunca korur beklentisine girmeyin. Güneş kremi etkisi maksimum 2 saattir. Suya girdikten sonra kremin büyük çoğunluğu etkisiz hale gelir. Suya dayanıklı güneş kremi adı altında satılan kremler bile tuzlu suda etkilerini kaybeder. Yetişkin veya çocuk farketmeksizin her 2 saatte bir krem tekrar sürülmelidir.

Spray güneş kremleri

Son yıllarda güneş kremleri spray olarak şişede satılmaktadır. İçerik olarak aynı olan krem seyreltilerek inceltilir. Böylece daha akışkan hale gelen giren spray şişede kullanılabilir. Bu tür kremlerin kullanımında bir sakınca yoktur. Önemli olan kremin güvenli bir markaya ait olmasıdır.

Etiketler: , , ,

Bebek ve çocuklarda güneş kremi kullanmak zararlı mı? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları