Bebekler Anne Karnında Neden Ölür?

adminKadın Sağlığı0 Yorum1 Şubat 2015

1960 öncesine kadar neredeyse her 5 bebekten 1’i anne karnında ölür iken günümüzde bu sayı kontrollü muayeneler ile giderek azalmaktadır. Bebeğin anne karnında ölümü genelde 20. hafta sonrası görülmektedir. Bebeğin anne karnında yaşamının son bulması çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

  • Anne karnında ölümün bebeğe bağlı olarak görülen nedenleri 

Anne karnındaki ölümlerin yaklaşık %40’ı bebeğe bağlı olarak görülen nedenlerden dolayı gerçekleşmektedir. Bu nedenlerden en sık görüleni ise bebeğin yapısal bozukluklarıdır.

  • Kalp kapakçığı darlığı, beyinde sıvı toplanması, kromozom bozuklukları, bebeğin rahim içerisinde enfeksiyona tutulması, kan uyuşmazlığı gibi durumlarda sıklıkla görülen nedenler arasında sayılabilir.
  • Anne karnında ölümün plasentaya bağlı olarak görülen nedenleri

Plasenta ( bebeğin eşi) , bebeğin anneden gelen kan akımına aracılık eden ve rahim duvarına yapışık bir durumda bulunan bir yapıdır. Plasentanın bir ucundan göbek bağı çıkar ve bu bağ bebeğin göbeğine bağlı halde bulunur.

Plasenta bazı durumlarda bebekten ayrılabilir.

  • Bu durumlar arasında  :
  • Yüksek tansiyon , gebelik zehirlenmesi, bebeği saran zarın enfeksiyonu, damarların travma nedeni hasarı gösterilebilir.
  • Anneye bağlı olarak gerçekleşen ölüm nedenleri

Anne karnında ölümlerin %5-10 ‘u anneye bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenler arasında en sık görüleni yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklardır. Anneye bağlı olarak görülen nedenlerin diğerleri ise:

  • Plasenta damarları içerisinde görülen pıhtılaşma
  • Aspirin ya da diğer kan sulandırıcı ilaçların kullanılması

Anne karnında görülen ölümlerin bir diğer nedeni ise kordon dolanmasıdır. Kordon uzunluğu  bebeklerde genellikle 80 cm civarında olmaktadır. Kordonun bir ucu plasentaya bağlı iken diğer ucu bebeğe bağlıdır. Anne kanı rahimden plasentaya ; plasentadan da göbek kordonu vasıtası ile bebeğe geçmektedir.

Göbek kordonu uzunluğu 100 cm’den uzun olan bebekler riskli bebek grubunda görülürler. Kordon boyu uzun olan çoğu bebekler kordon dolanması ile doğarlar. Bu korkutucu bir durum değildir ancak kordonda kısmi ezilmeler ile kan akımı yavaşlayabilir ya da tamamen durabilir. Böyle hallerde ölüm gerçekleşebilir.

Etiketler: , ,

Bebekler Anne Karnında Neden Ölür? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları