Bel Çevresi Ölçünüz Hastalık Sebebi Olabilir

adminGenel Sağlık0 Yorum29 Eylül 2014

Bel çevreniz kalınsa ya da göbeğiniz mevcutsa risk altında olan kişilerden olabilirsiniz.Vücudumuzun uzun dönemde kullanım için depoladığı yağların aksine viseral yağlar dediğimiz yağlar farklı bir rol oynar.

Viseral yağ nedir?

Viseral yağlar vücut tarafından kolayca yakılabilen ve kısa süreli enerji ihtiyacını karşılayan yağlardır.Viseral yağlar yağ asitleri, hormonlar ve inflamatuar proteinler salgılar.Çok fazla alınan viseral yağ, bu yağ asitleri, hormonlar ve proteinlerin düzeyini artırırken hayati organlarımızın ise düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyerek, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve damar sertliğine sebep olabilir.

Viseral yağlar için risk faktörü nedir?

Viseral yağ, yağ fazlasına sahip olduğunuzun göstergesi özetle bel çevrenizdir.Bel çevresi kadınlarda 88 cm veya daha fazla ; erkeklerde ise 102 cm ve daha fazla ise viseral yağ taşıma olanağınız çok yüksektir.Güney Asyalılarda bu değerler kadınlar için 80 cm erkekler için se 90 cm’dir.

Eğer fazladan viseral yağ taşıyorsanız Tip 2 diyabet ve felç, kalp hastalığı gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskiniz yüksek olmaktadır.

Viseral yağlardan nasıl kurtulabilirim?

Öncelikle şunu söyleyelim herkes te bir miktar viseral yağ bulunmaktadır.Vücudun sağlıklı şekilde çalışması için buna ihtiyaç duyarız.Bu durumda önemli olan vücuda ne kadar viseral yağ depolandığıdır.Tüm bunları ise çeşitli faktörler belirler.

Vücutta depolanan viseral yağ miktarını belirleyen önemli bir faktör yaşam şeklidir.Sağlıksız olarak uyguladığınız diyetler viseral yağ miktarınızı artırırken, sağlıklı yaşam için yapılan egzersizler bu yağ miktarını azaltmaktadır.

Viseral yağ miktarını artıran diğer faktörler arasında ise yaş, cinsiyet , hormonlar, ve genetik sayılabilir.Mesela yaşlandıkça metabolizmanız yavaşlar ve viseral yağları yakmakta zorlanabilirsiniz.Orta yaşlı siyah ırk aynı vücut hatlarına sahip beyaz ırka göre daha düşük viseral yağ oranına sahipte olabilmektedir.

Doğru şekilde bel çevresinin ölçülmesi

Bazı kişiler pantolonlarının bel çevresinin kendi bel çevresi uzunluğu olduğunu kabul ederler.Bu yanlış bir kanı olmakla birlikte kişinin bel çevresi pantolon çevresinin üstünde yer almaktadır.Dolayısı ile gerçek bel çevrenizi belirlemenin en doğru yolu mezura kullanmaktır.

 

Etiketler: , , ,

Bel Çevresi Ölçünüz Hastalık Sebebi Olabilir Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları