Beyin Detoks Olur Mu?

adminGenel Sağlık0 Yorum30 Eylül 2014

Şehir ve iş hayatının karmaşasından kurtulup ta evlerimize döndüğümüzde hem beynimizin hem de bedenimizin yorulduğunu hissederiz ve dinlenme ihtiyacı güderiz.Fiziksel yorgunluğumuz genel olarak yarım saat ya da bir saat dinlenme ile geçer.Peki ya beynimiz?Beyin yorgunluğundan nasıl kurtulabiliriz?

Zeka ile beyin arasındaki ilişki nedir?

Karşılaştığımız sorunlar da sorunu çözmek için üretilen ihtimali akıl belirlerken, bu ihtimallerden en doğrusu hangisi bunu bulmayı zeka belirler.Zeka genetik miras iken akıl ise zaman içerisinde çevre faktörü ile geliştirebileceğimiz bir yapıdır.Genetik yapının konrolü altında bulunan zeka çevresel faktörlerle de gelişince maksimum düzeye çıkmaktadır.İş hayatında da hem akıllı hem zeki insanlara ihtiyaç vardır.Yani bir işi yapmak için ne tek başına akıl ne de tek başına zeka yeterlidir.Akıl ile zeka her durumda birlikte hareket etmelidir.

Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?

Maalesef ki beynimizin tamamını kullanamıyoruz.Beynimizin tamamını kullansa idik ortaya herhalde eşi benzeri olmayan mükemmel şeyler çıkarabilir idik.Bugünkü dünya koşullarında normal zeka düzeyine sahip insanlar beyninin ancak %3-10 kullanabiliyorlar.

Beynin yapısını korumak ve beyni zinde tutmak için neler yapmak gerekir?

  • Beslenmeye dikkat etmeli , sabah kahvaltısını mutlaka yapmalı ve hazır gıdalardan uzak durup doğal gıdalar tercih etmeliyiz.
  • Zamanımız oldukça bol bol spor yapmalıyız.
  • Eğitim hayatına önem verip özellikle okumayı eksik etmemeliyiz.
  • Beyni yoran mekanlardan uzak durmalı , ara ara tatile çıkmalıyız.Bazı stresli ortamlara maruz kaldı isek mutlaka psikolojik destek almalıyız.
  • Sanatla mümkün olduğunca ilgilenmek gerekir.Elimizin yatkın olduğu bir müzik aleti kullanabilir ya da resim kurslarına gidebiliriz.

İnsanların bazılarının beyninin sağ lobu aktifken diğerlerinin sol lobu aktif olabiliyor.Bu neyin göstergesidir?

Beynin sağ tarafı müzik, resim, hayal kurma, renkler gibi fonksiyonlar yaparken, sol tarafı ise konuşma matematiksel işlemler, diziler, sayılar gibi işlemleri gerçekleştirir.Beynin sağ tarafı resim , müzik gibi alanlara önem vermezken, sol tarafı matematik , işlem yeteneği gibi işlere daha çok önem verir.

Uyku beyni dinlendirmek için ne kadar önemli?

Uyku canlılar için fizyolojik ve şart olan davranıştır.Beyni dinlendirir ve olumsuz düşüncelerden temizler.Bunları yaparken vücut direncini artırır.İnsan için en faydalı olan uyku şüphesiz gece uykusudur.Bir insan için değişmekle birlikte 6-10 saat uyku yeterlidir.

Etiketler: , ,

Beyin Detoks Olur Mu? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları