Bezir yağı kullanımı faydaları, zararları ve yan etkileri

adminBitkisel Sağlık0 Yorum30 Temmuz 2015

Doğa bizlere sunduğu binlerce çeşit bitkisel mucizelerle sağlıklı bir yaşam şansı veriyor. Günümüzde son 50 yıldır kullanılan kimyasal işlemlerle elde edilen ilaçların birçok zararı olduğu ortaya çıktı. Artık insanlar ilaçlar yerine bitkisel ürünlerle sağlık arayışına girdi. İnsanoğlu binlerce yıldır tedavi amaçlı bitkilere başvuruyor.

Bugün sizlere bitkisel mucizelerden bezir yağı hakkında bilgi vereceğiz. Zeyrek ve keten yağı olarakta bilinen bezir yağının kullanım alanı çok yaygın. Keten tohumundan elde edilen bezir yağı ısıtılarak veya soğuk pres ile elde ediliyor.

Bezir yağının Faydaları nelerdir?

Bezir yağı özellikle sindirim sistemine büyük fayda sağlar. Bezir yağı bağırsakları yumuşatır, mideyi rahatlatarak mide sorunlarına iyi gelir. Yağ kemiklerin güçlenmesi için faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunu düşürmeye yarıdımcı olur. Sinir sistemine öksürüğe ve dikkat dağınıklığına iyi gelir. Diş eti hastalılarına karşı etkilidir. Kalp damar hastalıklarına karşı önleyici rol oynar. Kan şekerini düzenler. Solunum yolu sorunlarına karşı olumlu etkiler gösterir. Ruhsal sıkıntılara iyi gelir. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Bezir yağının zararı veya yan etkisi var mı?

Her bitkinin olduğu gibi beziryağının da hem zararları hem faydaları vardır. Bazı durumlarda zararları görülebilir. Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması doğru değildir. Ham olanını tüketmek zararlıdır. Yüksek dozda tüketince; ishal, karın ağrısı, şişlik ve bulantı gibi şikâyetler görülebilir. Ayrıca yüksek dozda kullanım östrojen hormonunu yükselteceği için meme, yumurtalık kanseri ve rahim miyomu riskini arttırabilir. Alerjiye karşı hassas bünyesi olan kişiler için kullanmak sakıncalı olabilir.

Bezir yağı nerelerde kullanılır?

Isı ile elde edilen yağlar kozmetik ve boyacılık sektöründe kullanılmaktadır. Soğuk pres ile üretilen yağlar ise besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Etiketler:

Bezir yağı kullanımı faydaları, zararları ve yan etkileri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları