Biber Gazı Zararlarını Biliyor Muyuz?

adminGenel Sağlık0 Yorum31 Aralık 2014

Biber gazı adından anlaşılacağı üzere biberden yapılmaktadır. Ancak maalesef ki biber kadar masum değil. Biber gazı, acı biber usaresinin sıvı ile basınç altında karıştırılması ile yapılmaktadır. Bu nedenle biber gazının tahriş edici özelliği en acı biberden 100 kat daha yüksektir.

Bilmeden yediğimiz biber bize nasıl da ızdırap vermektedir. Üstelik acı konusu herkese göre değiştiği halde . Peki biber gazının dayanılmaz acılara maddesini veren kapsaisin biber gazında yer aldığını ve bu maddenin gözümüze temas ettiğini düşünürsek biber gazının tehlike boyutuna değinmiş oluruz sanırım.

Biber gazının zararsız olduğuna dair hiçbir bilimsel çalışma mevcut değildir. Ancak uzun süre biber gazına maruz kalan kişilerde ciddi sağlık sorunları oluşmaktadır. Özellikle solunum ve kronik kalp yetmezliği olan kişiler için biber gazı tam bir ölüm riski özelliği taşımaktadır.

Biber gazındaki sorun sadece kapsaisin maddesinde de değil üstelik. Biber gazı zararları üretici firmaya göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü firmaya göre biber gazı içerisine alkol, organik çözücüler, nitrojen, karbondioksit gibi maddeler eklenebiliyor.

Biber gazından en çok gözler etkileniyor!

Biber gazından en çok etkilenen organlar elbette ki gözler. Batma, kızarıklık, şişkinlik, yaşarma göz rahatsızlığı belirtilerinden birkaçı. Bu sorunlar genelde basit çözümlerle ortadan kaldırılsa da uzmanlara göre eğer gözde kornea yüzeyi açısından sorun var ise tedavinin hiç te kolay olmadığını belirtiyorlar.

Biber gazı deride tahrişe neden oluyor!

Deriniz biber gazına maruz kaldığında şiddetli yanma ile kızarıklık başlar ve ateş te bu rahatsızlıklar ile seyredebilir. Biber gazına tekrar maruz kalındığında ise deride yanma , bulantı , geğirme görülebilir.

Solunum yolundaki hasar büyük !

Biber gazı nefes yolu ile içeri alındığında dudaklardan başlayarak tüm solunum yolunu tahriş etmektedir. Biber üretimi yapılan kapalı yerlerde maske kullanıldığı halde çalışanların çoğu astım, öksürük nöbetleri gibi ciddi rahatsızlık yaşamaktadır. Peki direkt biber gazına maruz kalmanın etkilerini düşünebiliyor muyuz?

 

Etiketler: , ,

Biber Gazı Zararlarını Biliyor Muyuz? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları