Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

adminGenel Sağlık0 Yorum20 Eylül 2014

Boyunda 7 adet omur bunların arasında diskler, her 2 omuru da birbirine bağlayan 2 adet küçük eklem vardır.omurlar arasındaki diskler basit bir ifade ile amortisör görevi görmektedir. Bir diğer görevi ise boynun hareketliliğini sağlamaktır. Yani boynumuzu her tarafa döndürme kabiliyeti bu disklerden meydana gelir.

Boyun ağrıları çok sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Özellikle masa başı yapılan işlerde boyun ağrıları işi yapan tarafında sorun yaratan önemli rahatsızlıklardandır. Bu ağrılar boynun yanlış kullanımından ileri gelirken ağır travmalar sonucu da oluşabilir. Bazı meslek gruplarında çalışanlar risk altındadır. Bunlardan bazıları: öğretmenler masa başı iş yapan işçi yada memurlar, şoförler, ofis işi yapanlardır.

Boyun ağrıları yaşla birlikte de oluşabilir. Yaşla birlikte diskler arasında su miktarının azalması ile bu diskler görevlerini yerine getiremezler. Sonrasında da diskin dış tabakasında da bozulmalar başlayıp yırtılmalar olabilir. Bu yırtılmalar daha da ilerlerse diskin iç yapısı yırtıktan dışarı çıkarak omurilik ve kollara giden sinirlere baskı yapacak duruma gelir. Bu rahatsızlığa halk dilinde boyun fıtığı denir.

Kollara giden sinirlerin baskı altında kalması omuz veya kollarda ağrı yada ellerde uyuşmaya sebep olur.

Hastalığın teşhisi nasıl konulur?

Hastalığın ilk teşhisi hastanın hikayesi dinlenerek konulur. Daha sonra yapılacak işlem ise bilgisayarlı tomografi ya da röntgendir. Birden fazla boyun fıtığı olduğunda ise EMG halk dilinde sinir sayımı yapılır.

Tedavi seçenekleri arasında neler yer alır?

boyun fıtığı rahatsızlığında yapılacak ilk seçenek hastayı dinlendirmek, çeşitli boyun egzersizleri vermek, ağrı kesici ile tedavisini gerçekleştirmektir.

bu tedavi şekline rağmen hastalık ta ilerleme kat edilmemişse cerrahi yöntem tercih edilmelidir.

Boyun Fıtığı Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları