Çiğ köftenin sağlığa zararları

adminGenel Sağlık0 Yorum8 Haziran 2014

Son yıllarda tüketimi giderek artan etsiz çiğ köfte sağlık açısından birçok risk faktörünü barındırıyor. Raf ömrünü uzatmak amacıyla kullanılan yapay koruyucular çağımız hastalığı kansere davetiye çıkarıyor. Bir çok hazır gıdada kullanılan E kodlu kimyasallar özellikle merdiven altı üretim yapan ucuz ürünlerde sıkça kullanılıyor.

Çiğ köftede tuz ve baharat riski

Tadının baskılanması için kullanılan kalitesiz ve yüksek orandaki baharat çiğ köfteyi mide ve bağırsak düşmanı yapıyor. İçerisinde bulunan yüksek orandaki tuz baharatla birlikte hissedilmediği için tansiyon hastaları için büyük risk teşkil ediyor.

Etsiz çiğ köftede kanser riski

Tatlıses Gıda Genel Müdürü ve Gıda Mühendisi Elif Attepe piyasada mantar gibi çoğalan çiğköftecilerin zehir saçtığını söyledi. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile ortak bir çalışma yaptıklarını belirten Attepe, piyasadan aldıkları numunelerin içinde akla hayale gelmez birçok ürün ile karşılaştıklarını belirtti. Attepe “Potasyum sorbat, sodyum benzoat gibi maddeler yüksek oranda katılıyor. Bu maddeler ürünün ömrünü 1 aya kadar uzatıyor. Vatandaşa kansere davetiye çıkarıyor” dedi

Çiğ köftenin sağlığa zararları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları