Cilt yaşınızı kendiniz belirleyin

adminCilt Sağlığı0 Yorum25 Nisan 2013

Cildin yaşlanması genetik, yaş ve çevresel faktörlere göre değişim göstermektedir. Cildimiz içten ve dıştan yaşlanma göstererek, sağlıksız bir görünümü beraberinde getirecektir. Dış etkenlere açık olan cildimizin diğer organlara göre daha çabuk yıpranması kaçınılmazdır. Fakat bu süreci yavaşlatıp, cildi genç tutmak yine bizim elimizdedir. İnsanın ve her canlının doğasında var olan yaşlılık ilk belirtilerini ciltle verecektir. Cildin kırışmaya başlaması cildin her olayla karşı karşıya kalmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlanma karşıtı etkenleri uygulayarak kendi cildinizin hakimi olabilirsiniz. Öncelikle antioksidan alımını yükseltmelisiniz. Bunun için sigara içimi, uykusuzluk, güneş ışınları, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları cildin yaşlanmasını tetikleyen faktörlerin başında gelir.

Öncelikle 20′ li yaşlarda cildinizin ihtiyacı olan özeni göstermeye başlamalısınız. Nemlendiriciyle destekleyip, taze meyvelerle hazırlanan cilt maskesi uygulanmalıdır. Özellikle güneş ışınlarından korunarak cildinizi ileriki yıllara hazırlamış olabilirsiniz. 30′ lu yaşlarda kesinlikle nemlendiricileri ihmal etmeyiniz. Bu yaşlardan itibaren hücrelerin yenilenmesi neredeyse imkansızdır. Bu sebepten dolayı, cildinizi içeriden ve dışarıdan beslemeye başlamalısınız. Antioksidan içeren yeşil çayı her gün düzenli olarak içmelisiniz. Yeşil yapraklı sebze ve meyveler, hayatınızın vazgeçilmezi olmalıdır. Buna ek olarak hazırlayacağınız maskeyle ayda bir defa cildinizi temizleyebilir, tıkanmış olan gözeneklerinizi açabilirsiniz. Bu süreçte göz çevresinde oluşan kaz ayaklarına dikkat etmeli, göz çevrenizi sık sık beslemelisiniz.

İlerleyen yıllarda da cildinize ihtiyacı olan özeni göstererek, genç görünümünüzü kaybetmemenize yardımcı olacak bakımları uygulamalısınız. 40′ lı yaşlarda cildinizin daha belirgin şekilde dekolte sarkmaları, cilt sarkmaları veya kırışması kendini gösterecektir. Fakat beslenmiş olan cildinizle 40′ lı yaşlarınıza merhaba diyeceğiniz için daha genç bir cilde sahip olmanız kaçınılmaz olacaktır. Zengin kremler, nemlendiriciler, peelingler, maskeler ve yiyip içtikleriniz cildinizin yaşını belirleyecek faktörlerdir.

Etiketler: , , ,

Cilt yaşınızı kendiniz belirleyin Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları