Çocuklarda Düztabanlık Sorunu

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum29 Aralık 2014

Çocuklarda en sık yaşanan ikinci ortopedik rahatsızlık düztabanlık sorunudur. Düz taban uzun olan ayak kavisinin çökmesi durumudur. Sağlıklı bir ayak yere basarken ayağın iç bölgesindeki kenarlar yerle temas etmez ancak düztabanlık sorununda bu durum söz konusu değildir.

Ayak kavisi görevleri nelerdir?

Ayak yapısı çok fazla kemik ve bu kemikleri birbirine bağlayan eklem yapılarından oluşur. Ayaktaki her kemik birbiri ile ilişkilidir. Kemikler arasındaki ilişki ayakta kavisi oluşturur. Kavis yapısı ise az da olsa esnektir. Bu kavisli yapı ayağa fazla yük bindiğinde basıncı emerek ; bel, kalça, baldır gibi bölgelerin basınçtan zarar görmesini engeller.

Düztabanlık sorunu nasıl teşhis edilir?

Genel olarak düztabanlık sorunu doğumdan itibaren başlar yaş ilerledikçe ayak  normal haline gelir. Ayakta kavis 2 yaşından 8 yaşına kadar sorun teşkil edebilir çünkü kavis sistemi 8 yaşına kadar ancak tam anlamı ile gelişimini tamamlar.

Düztabanlık 2 çeşittir:

  • Esnek düz tabanlık  durumunda ayak havada iken kavislidir ancak yere bastığında kavis ortadan kalkmaktadır. Eğer kişide kalıtımsal yatkınlık yok ise bu durum 8 yaşına gelince düzelir, yatkınlık var ise ömür boyu devam eder.
  • Rijit düztabanlıkta, kalıcı bir sorun vardır; ayak yere basınca ya da kaldırınca kavis durumu değişmemektedir yani ayak kavisi bulunmamaktadır. Bu rahatsızlık erken tedavi edilmez ise kalıcı sakatlıklar gelişebilir.

Bebeklerin düztaban olması olağan mı?

Bebeğin düz taban olması dolayısı ile ilk yürümeye başladığında ayaklarının iç kısımlarına basmaları normaldir herhangi bir sorun yoktur. Ancak yine de doktora başvurulup ayaktaki düztabanlığın çeşidi belirlenir. Ayakta görülen düztabanlık sorunu tipi belirlendikten sonra önlem alınıp alınmayacağına karar verilir.

Düztabanlık sorununda tedavi gerekir mi?

Düztabanlık sorunu esnek tipte ise ve 8 yaş öncesi sorun fark edilmiş ise sorun yoktur ve hiçbir tedavi gerektirmez. Ancak düztabanlık sorunu 8 yaş sonrası hala devam etmekte e çocukta birtakım sorunlara sebep olmakta ise şikayetleri önleyici esnek ayak tabanlıkları önerilebilir.

Etiketler: ,

Çocuklarda Düztabanlık Sorunu Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları