Çocuklarda Yanık Tehlikesi

adminCilt Sağlığı0 Yorum28 Eylül 2014

Ülkemizde en sık olarak karşılaşılan kazalardan birisi de yanık vakalarıdır.Bu yanık vakalarının %48′ maalesef ki çocuk yanıklarından meydana gelmektedir.Kaynar su dökülmesi, çakmak ya da kibritle oynama gibi olaylar sonrasında birçok ciddi yanıklar oluşabilmekte hatta bu olaylar sonrası can kayıpları bile yaşanabilmektedir.

Yanık nedir?

Vücuttaki herhangi bir bölgenin ısıya maruz kalarak zarar görmesi durumunda oluşan deri değişimlerine yanık denmektedir.Vücutta gerçekleşen yanıklar 3 şekilde ortaya çıkmaktadır:

  1. Deride fazla hasar oluşmayan  1.  derece yanıkları denilen yanıklardır.Bu yanıkların iyileşme süreci kolay gerçekleşmektedir.Güneş yanıkları bu tür yanıklara örnek olarak gösterilebilir.
  2. Derinin alt tabakasına ulaşarak su kabarcığı oluşturan 2. derece yanıkları adı verilen yanıklardır.İyileşmesi 1. derece yanıklara göre biraz daha zordur.
  3. 3. derece yanıklar olarak adlandırılan bu yanıklar ise derinin tamamen alt tabakasına erişerek sinirlere ve kaslara zarar vermektedir.

Çocuklarda sıklıkla rastlanılan yanık durumları nelerdir?

5 yaş ve altı çocuklarda görülen yanıklar tüm çocuklarda görülebilecek yanıkların %70 ‘ini oluşturmaktadır.Çocukların yanığa maruz kaldığı bazı durumlar arasında ; sıcak su ile oynama, çay kahve gibi sıcak içeceklerin dökülmesi, yemek tencerelerinin devrilmesi, kibrit ya da çakmak yanıkları gibi durumlar sayılabilir.Çocuklarda görülen yanık sıklığı ise;

  • Kaynar su yanıklarının yaklaşık olarak %40-50 ‘Sini çocuk yanıkları oluşturmaktadır.
  • Kızgın yağ yanıklarının yaklaşık olarak %20-30’unu çocuk yanıkları oluşturmaktadır.
  • Kimyasal ürünler ve elektrik akımı yanıkları ise kalan yüzdeyi oluşturmaktadır.
  • Çocuklarda oluşan yanıkların çoğunluğu genel olarak üst bölgelerde görülmektedir.Bu oran sıralamasını baş ve boyun bölgeleri takip etmektedir.

Yanık tedavisi nasıl yapılır ?

Yanık vakalarında tedavi şeklini yanığın şiddeti belirler.

1. derecede olan yanıklarda ağrı kesici ilaç ve merhemler verilir.Bu tedavi şekli yanık çok ciddi olmadığı için ayakta da gerçekleşebilir.

2. ve 3 derecede olan yanıklarda ise durum biraz farklı olmaktadır.Bu yanıkların durumu ciddi olduğu için yanığın durumuna göreaçık ya da kapalı pansuman yapılır.Özel bölge yanıklarında ise yama denilen yöntem gerçekleştirilerek vücudun başka bir bölgesinden deri alınarak bölgeye yamanır.Yanık tedavisinde en önemli unsur erken teşhis olmaktadır.

Etiketler: , , ,

Çocuklarda Yanık Tehlikesi Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları