Doğum Sonrası Beslenmede Püf Noktalar

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum29 Eylül 2014

Hem emziren annenin hem de bebeğin sağlığı açısından dengeli ve yeterli beslenme büyük önem taşımaktadır.Doğum sonrasında annenin aklına gelebilecek şeylerden birisi de hamilelik sürecinde alınan kiloların nasıl verileceğidir.Uzmanlar ise lohusalık dönemlerinde anne adaylarının bu tür şeyleri dert etmemesini ve sadece kendilerinin ve  bebeklerinin  sağlığını düşünmeleri gerektiğini belirtiyorlar.Özellikle emzirmenin yoğun olduğu ilk 6 ayda kilo vermek için hiçbir zayıflama diyeti uygulanmamalıdır.

Diyet yapılmamalı fakat şekerli, yağlı yiyeceklere karşı da kendimizi muhafaza altına almalıyız.Toplumda geçerli olan tatlı süt yapar iddiasını da bir kenara koyun. Evet tatlı süt oluşumuna katkısı vardır fakat süt yapar iddiasına da kendimizi kaptırarak çok fazla tatlı tüketmemeliyiz.Bu dönemde asprin de olsa doktorunuza danışmadan ilaç tüketmeyiniz.

Emzirmek kilo vermenin en etkili yollarından

Bebeğinizi emzirmeniz kilo vermenize yardımcı en etkili yollardan birisidir.Çünkü emzirme döneminde vücudun harcadığı bazal metabolizma hızı normalden çok daha hızlı çalışmaktadır.Bu nedenle bu dönemde diyet yapmadan fakat sağlıklı beslenerek çok daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Alınan kalorilere dikkat!

Emzirme döneminde tükettiğiniz her lokma iki canlı olduğunuz için önemli olmayabilir ancak tükettiğiniz besinlerin besin değeri oldukça önem arz etmektedir.Özellikle yeni anne olarak çok daha önem arz etmektedir.Bu nedenle aldığınız kalori miktarını biraz artırmanın yararı olacaktır.

Proteinler

Harcanan enerjinin %15’i proteinlerden gelmektedir.Et, tavuk, balık, yumurta ve baklagiller protein açısından zengin besinlerdir.Ayrıca bu besinler demir, çinko açısından da zengindirler.

Kalsiyum

Bu dönemde en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de kalsiyumdur.Günlük kalsiyumunuzu karşılamak için günde 3 porsiyon süt ve süt ürünleri yeterli olacaktır.

Sebze ve meyveler

Meyve ve sebzelerde hayati olarak önem taşıyan vitamin ve mineraller bulunur.Her öğünde mutlaka sebze ya da meyve tüketmelisiniz.Tüketim esnasında pişirme şekli de oldukça önemlidir.Sebzeler mümkün olduğunca büyük parçalar halinde pişirilip tüketilmelidir.

Demir açığını telafi edin

Hamilelik süresince ne kadar demir desteği alırsanız alın doğum sonrasında da demir takviyesine ihtiyacınız olacaktır.Bunun için demir bakımından zengin gıdalarla beslenin.Yiyeceklerle beraber alınan demirin vücutta kullanılmasını büyük oranda engelleyen çay kahve tüketiminden kaçının.

 

Etiketler: , ,

Doğum Sonrası Beslenmede Püf Noktalar Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları