Döküm tavada biftek steak yapma detaylı anlatım ve ipuçları

adminUncategorized0 Yorum9 Ocak 2016

Öncelikle Lava marka döküm tavayı aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz.

http://m.lavashops.com/lava-metal-kulplu-dokum-demir-izgara-tava-26×32-cm/

Bence fiyatı uygun. Bu kısımdan sonrası da tavayı aldıktan sonrası için önemli.

TV’lerde, Foursquare-INSTAGRAM gibi uygulamalarda gördüğünüz STEAK kültürü üzerine bir bilgilendirme yapmak istedim. Eminim bu başlığı açtıktan sonra tavayı almayacak olanlar bile almayı düşüneceklerdir. Emek verdim inşallah faydalı olmuştur.

Not: Şu gördüğünüz Antrikotu az önce yaptım. Bir bakın beğenirseniz öyle okuyun :)

Untitled-1

Döküm tavalar Etiler’de gördüğünüz Steakhouse’larda kullanılan döküm ızgaranın tavaya entegre edilmiş halidir. Döküm tavaları ayırteden önemli bir faktör de diğer tavalara göre çok ağır olmasıdır. Özelliği ise eti mühürlenmesidir. Mühürleme demek etin suyunu (yani lezzetini) içinde saklamasıdır. Yüksek ısılara çıkabildiği için tercih edilir.

Öncelikle Nusr-et, Günaydın vb. yerlerde yiyebileceğiniz etlere çok çok yakın bir sonuca ulaşacağınızı belirteyim. Aranızda yapanlar da vardır.

Döküm tavalarda yapabileceğiniz etler

*Dana Pirzola (Rib Eye diye de geçer Macro Center gibi gurme marketlerde, Antrikotun kemiklisidir)
*Antrikot
*Bonfile (Antrikottan daha pahalı olmasına rağmen tavada antrikot daha güzel olur, sebebi ise Antrikotun daha yağlı olması)
*T-Bone Steak (ülkemizde tam t bone şeklinde bulunmaz, Amerika gibi yerlerde sığırları boğarak kestikleri için esas t bone orda yediklerimmiş aslında)
*New York Steak (bu gibi biftekleri bulmak zordur, macro center veya sağlam kasaplarda bulunur)

Üstteki etler kolay ulaşılabilecek etler. Kaldı ki T-Bone Real’de bile satılıyor. Et alırken dikkat edilecek hususlar ve bazı tüyolar:

*Etinizi çok iyi tanıdığınız kasaptan ya da bilindik marketlerden alın.
*Bifteğinizi kesinlikle dövdürmeyin. Burası çok önemli. Ete dokundurtmayın.
*Etiniz en az 1 parmak kalınlığında olsun. Az pişmiş ve içi sulu yemek isteyenler kalın kestirsinler.
*Bifteğin yüzeyinde yağ damarlarının çok olmasına dikkat edin, burası da önemli bir husustur, ne kadar yağ damarları çok olursa o kadar lezzetli olur. Kasaplar böyle etleri özel müşterilerine ayırırlar.
*İmkanınız varsa Dry-Aged biftek alın. Dry-Aged eti kuru olarak dinlendirme olayı. Pahalı mekanların hepsi bu sistemi kullanırlar. 28-31 gün arası eti kemik üstünde özel dolabında dinlendirirler. Et bu arada daha lezzetlenir fakat hafiflediği için daha pahalıya satılırlar. Migros’ta bile dry aged satılıyor bazen.

*Bu benim bugün Real’den aldığım antrikot. http://i.hizliresim.com/BD8baG.jpg
Buna benzer alırsanız güzel olur. Mermerimsi yağ damarları çok olsun.

Evet şimdi eti aldınız. Hazır markette ya da kasaptayken DENIZ TUZU almanız da gerekli. Himalaya tuzu da olur fakat deniz tuzu alsanız kafi. Migros’ta 7 liraydı.

Evet eti ve deniz tuzunu alıp eve geldiniz. Eti yaparken nelere dikkat edeceksiniz?

*Et kesinlikle yapmadan önce buzdolabından çıkarılıp dışarıda en az 45 dk bekletilmeli. Etin ısısı oda ısısına gelmeli. Çok önemli.
*Biftek oda ısısına ulaştı. Tavaya atmadan 20 dk önceden her iki yüzünü de deniz tuzuyla terbiyeliyoruz. Isteğe göre karabiber de olur.
*Tavayı YÜKSEK ATEŞ’te ısıtıyoruz, yaklaşık 10 dk ısıtın. Ve altını hiç kısmayın.

Şimdi pişirme kısmına geldik. Eti tavaya atmadan önce hemen iki yüzüne zeytinyağı sürüyoruz. Çok sürmenize lüzum yok.

UYARI: Az sonra tavadan çok fena duman çıkacak. Davlumbazı kökleyin hemen :)

Pişmişlik seviyeleri var etin. Az pişmiş, orta-az pişmiş, orta pişmiş ve çok pişmiş.

Şimdi şöyle bir açıklama yapayım, et ne kadar çok pişerse o derece lezzetini kaybeder. Onun için ne kadar az pişerse o kadar sulu ve lezzetli olur. Etten çıkan şeyi kan sanıp iğrenenler çıkıyor, o kan değil biyolojik bir ismi vardı fakat unuttum. Kan değil ama onu bilin :)

Et orta az pişmiş olsun derseniz 75 saniye bir tarafını, sonra o tarafını 90 derece çevirip bir 75 saniye daha pişiriyoruz, ızgara izi çıkıyor :) sonra diğer yönünü çevirip yine 75 saniye pişirip 90 derece çeviriyoruz 75 saniye daha pişiriyoruz. Bir yüzünü 150 saniye pişirmiş oluyorsunuz yani.

Işlem her pişmişlik seviyesinde aynı. Şimdi burayı niye kısa tutuyorum, çünkü etin kalınlığı vb. durumlar da önemli. Onun için orta pişmiş için 75 saniye yerine 90, çok az pişmiş için 60 saniye diyelim. Baya pişmiş olsun diyosanız ki ben tavsiye etmiyorum, saniyesini aynı doğrultuda arttırın.

Eti koyacağınız tabak sıcak olsun. Genelde tahtada servis ederler zaten ısısını salmasın diye. Ete tavada sakın çatal falan batırmayın. Eti sıcak tabağına aldıktan sonra 60 saniye bekleyin ki et kendine gelsin. Bu da önemli bir nokta :)

Döküm tavada biftek steak yapma detaylı anlatım ve ipuçları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları