Down Sendromu Nedir?

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum31 Ocak 2015

Down sendromu rahatsızlığı, kromozom yapı bozuklukları sonucu oluşan fiziksel gelişim bozukluğu gösteren bir rahatsızlıktır. Down sendromunda kişi normalden 1 fazla olan 47 kromozom sayısına sahiptir. Down sendromu bir hastalık değil, genetik yapıda görülen bir farklılıktır. Kromozom çiftlerinin yapısının bozuk olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Down sendromunda anne yaşının büyük olması risk faktörleri arasında sayılmaktadır.

Down sendromu yaşayan kişilerde görülebilecek belirtiler: Zeka geriliği, yüz görünümünde farklılık, boy kısalığıdır. Down sendromu nadir olarak görülen bir rahatsızlıktır. Görülme sıklığı yaklaşık olarak 800 kişide 1’dir. Down sendromu hastaları, doğumsal kalp sorunları, kapalı yemek borusu ya da kapalı on iki parmak bağırsağı sorunu yaşayabilirler.

Down sendromlu çocuklar nasıl gelişir?

Normalden fazla olan kromozom sayısı çocuk gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ancak bir çocuğun gelişimi tabi ki de sadece genetik faktörlere bağlı değildir. Down sendromlu çocukların ihtiyaçları normal çocuklardan farklı değildir. Down sendromlu çocukların mümkün olduğu kadar sosyal bir ortamda yetişmelerinde büyük fayda vardır.

Down sendromu sebepleri nelerdir?

Down sendromuna sebep olan tek etmen hamilelik yaşıdır. 30 yaş altı hamilelik durumlarında down sendromu görülme oranı 1000 de 1 iken 44 yaş sonrası için 35 gebelikte 1 olmaktadır.

Down sendromuna bağlı olarak yetişen çocuklarda görülebilecek belirtiler nelerdir?

  • Down sendromuna sahip çocuklar genel olarak boy ve kilo açısından yavaş gelişir.
  • Down sendromlu çocuklar bilgileri daha yavaş öğrenir, problemleri daha zor çözerler.
  • Zeka seviyeleri ise gelişseler bile normalden daha düşük kalır.
  • Sağlıklı ve erken eğitim ile zeka seviyelerinde yükselme görülebilir.
  • Down sendromlu çocuklara imkan tanındığında iyi bir meslek edinebilirler.
Etiketler: , ,

Down Sendromu Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları