Ender Saraç Gaz Giderici Bitki Çayları

adminBitkisel Sağlık0 Yorum13 Aralık 2014

Gün içerisinde hızla tüketilen yağlı gıdalar, gazlı içecekler, sodyum içeren yemekler sonrası mide ya da bağırsakta gaz ve şişkinlik sorunu ortaya çıkmaktadır.Gaz sorunu sindirim sırasında parçalanmayan gıdaların bıraktığı baloncuktan kaynaklanırken , şişkinlik ise vücudun su tutması, kabızlık gibi sebeplerden kaynaklanabilir.

Ağır şekilde yapılan yemeklerden uzak durmak, bol su tüketmek, şekeri hayatınızdan çıkarmak gaz ve şişkinlik oluşumunu engellemede büyük fayda sağlayacaktır.

Gaz giderici bitki çayları nelerdir?

  • Nane çayı: Kurutulmuş ya da taze nane yapraklarından hazırlanan nane çayı sindirim sisteminin rahatlaması için büyük fayda sağlayacaktır.Sindirim sisteminde karşılaşılan en sık sorun gaz problemidir.Gazın dışarı atılması ise mide kaslarının gevşemesi ile paralellik gösterir.Nane yaprakları ile hazırlanan bu çay kasların gevşemesine yardımcı olarak kişiyi rahatlatır.
  • Melisa çayı: Melisa nane ailesinden gelen bir bitkidir.En önemli özelliği rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliğidir.Bilinen diğer bir faydası ise mide kasılmalarının önüne geçerek mideyi rahatlatmasıdır.Rahatlayan mide gaz ya da şişkinlik gibi sindirim sorunlarına sebep olmaz.Melisanın bu etkisinden yararlanmak için 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı melisa atarak 10 dakika demlenmesini bekleyerek tüketebilirsiniz.Çayın etkisi tüketildikten 30 dakika sonra kendini gösterecektir.
  • Rezene çayı: Rezene çayı gaz giderici bir özelliğe sahiptir.Rezene tohumunu gaz giderici olarak kullanmak için tek başına demleyebilir ya da etkisini artırmak için anason tohumu ile karıştırılabilir.

Ender Saraç Gaz Giderici Çay

Malzemeler:

  • 1/2 tatlı kaşığı yeşil çay
  • 1/2 tatlı kaşığı anason
  • 2 adet çimdik zencefil
  • 1/2 tatlı kaşığı rezene tohumu
  • 1 adet avakado yaprağı
  • 1 çay kaşığı kekik

Gaz giderici çayın hazırlanışı:

Öncelikle isteğe bağlı miktarda olarak bir kapta su kaynatın.Kaynamış suya tüm malzemeleri koyarak 10 dakika demlenmesini sağlayın.Demlenen çayı süzün ve şeker ya da herhangi bir tatlandırıcı eklemeden tüketin.İçerisine 1 dilim limon ekleyerek günde 2-3 fincan tüketebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Ender Saraç Gaz Giderici Bitki Çayları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları