Evde yapılabilen kardiyo egzersizler

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum30 Temmuz 2015

Kardiyo egzersizler vücudu hızlı çalıştıran hareketlerden oluşan bir egzersiz sürecidir. Diğer egzersizler bölgesel yağları eritmek amacıyla kullanılırken kardiyo egzersizler tüm vücutta yağ yıkımını sağlarken metabolizmayı hızlandırır. Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Kardiyo egzersizlerde özellikle ağır çalışmalarda 45 dakikalık süre geçilmemelidir. Uzun süreli egzersizlerde kas yıkımı sorunu ortaya çıkabilir. Egzersiz için mutlaka program yapınız.

Birçok insan spor için evden çıkma imkanına sahip değil. Evinizde kardiyo egzersiz sınıfında birçok hareketi yapabilirsiniz. Yaptığımız egzersiz sürecinde vücudumuzda ilk 10 dakikada karbonhidrat yakılır. 10-15 dakikalar süre sonunda yağ yakımı başlar. Bu bakımdan kardiyo egzersizleri 15 dakika sonra yapmakta fayda var. Böylece vücut ağır egzersizlere hazırlanmış olur.

1. Sıçrayan kukla hareketi: Yukarı sıçrayarak kollar ve bacaklar açılıp kapanır.
2. Şınav: genelde zorlanılan bir harekettir. Kolaylaştırmak için dizler yere dayanarak şınav çekilebilir.
3. Sandalye hareketi: Sırt duvara yaslanarak, paralel bir şekilde sandelyeye otururmuş gibi aşağı yukarı doğru yapılan harakettir. Ne kadar yere yaklaşılırsa o kadar etkili olur.
4. Basamak hareketi: Sandalyenin üzerine çıkılıp inilen harekettir.
5. Yüksek koşu: Dizleri karın hizasına çekerek olduğu yerde tempolu şekilde koşma hareketidir.
6. Squat hareketi: Eller önde, bel düz, ayaklar omuz genişliğinde açılmış şekildeyken çöküp kalkma hareketidir.
7. Dips hareketi: dirsekler yerde şınav pozisyonundayken 30 saniye boyunca beklenilen harekettir. Başlarda çok zorlanan bir harekettir.
8. Zıplama hareketi: sağa ve sola doğru zıplanarak yapılan harekettir.

 

Evde yapılabilen kardiyo egzersizler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları