Evham çeşitleri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler

adminGenel Sağlık0 Yorum19 Ağustos 2015

İnsan psikolojisinin doğal bir ürünü olan evham, zamanla büyüyüp hastalık halini alabiliyor. Korku ve kaygıların her durumda kendini normalden fazla göstermesi evham sorununun göstergesidir. Bu sorun zaman öyle bir hale gelirki sabah evden işe giderken bile sürekli endişeye neden olur. Normal durumlarda bile aşırı endişe duyuyorsanız psikolojik destek almanızda fayda var. Evham farklı şekillerde kendini gösterebilir.

Tek bir durumda kendini gösteren korku ve endişeye tek fobi adı verilir. Çoğu insanda görülür, normal bir durum olarak karşılanır. Hayat kalitesine etkiler. Hayvan korkusu, uçağa binme korkusu, dişçi korkusu gibi kendini gösterebilir. Tek fobi : Sadece tek bir şeye duyulan evham çeşididir. Bir hayvandan, bir nesneden, uçağa binmekten, dişçiye gitmekten korkan ve bunu ciddi şekilde sorun haline getiren kişiler, tek fobi evhamlı olarak adlandırılabilir.

Kişinin boşluktan, yükseklikten, yabancı insanların olduğu kalabalık ortamlarda endişelenmesi ve bunalması Agorofobi olarak adlandırlır. Günlük yaşamda arkadaşların ve çevresinin içerisinde bulunurken sürekli kendini yetersiz görme ve aşağılık duygusu şeklinde görülen soruna sosyal fobi denir.

Bu durumların dışında insanın kendini hasta olarak görmesi, en küçük ağrıda bile büyük bir sorun yaşadığını düşünmesi şeklinde evham görülebilir. Buna halk arasında hastalık hastalığı da denir.

Evham belirtileri nelerdir?

Her konuda sürekli endişe ediyorsanız, sıkıntılı durumlarınız esnasında baş dönmesi, bulantı, nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız evhamlı birisinizi demektir. Evham sorunu yaşayan insanlar çevreden her zaman sen çok evhamlısın şeklinde geri dönüş alır.

Evham tedavisi

Aşırı kaygı yaşamıyorsanız ve önemli bir rahatsızlık hissetmiyorsanız evhamlı anlarınızda kendinizi farklı yönlere verebilirsiniz. Örneğin kalabalık bir ortamda hoşunuza giden eşyalara kendinizi verebilir, zor anlarınızda güzel şeyler düşünerek evhamı bastırabilirsiniz. Aşırıya kaçan durumlarda psikolojik destek almanızda fayda var.

Evham çeşitleri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları