Eyvah! Bebek Geliyor

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum16 Eylül 2014

Erken doğum son adet tarihinden itibaren 37. haftaya kadar olan doğumları kapsar.Tek çocuklarda bu oran %10 civarında iken ikiz çocuklarda bu oran daha da artıyor. Her bebeğin anne karnında olağan durma süresi 9 ay 10 gündür.beklenmeyen durumlar yüzünden bu süre çok daha kısalmakta ve erken doğum denilen olay söz konusu olmaktadır.17 yaşın altındaki anne adaylarında ve 35 yaş üstü bayanlarda erken doğum yapma olasılığı daha yüksek olmaktadır.

Tüm aksiliklere rağmen bebeğiniz erken mi doğdu? bebeğim 26 haftalık doğdu diye stres mi yapıyorsunuz? Korkmayın ülkemizde gelişen tıp ve teknoloji sayesinde artık erken doğan(prematüre) bebek oranlarında yaşama oranı gittikçe artıyor. Üstelik eskiden  prematüre bebek yaşam haftası 27 hafta iken gelişen teknoloji ile bu süre 24 haftaya kadar düşürülmüştür.

Yukarıda saydığımız tüm olumlu gelişmelere rağmen prematüre doğan bebek  yaşamına devam etse bile bazı sıkıntılarla karşılaşabiliyor. Bu yüzden tüm doktorlar imkan varsa bebeği 1 gün dahi olsa geç doğurtmaya çalışıyor.

Normal doğum süreci 37- 40 hafta arasındadır. Bebeklerin 37. haftadan daha erken dünyaya gelmesi erken doğuma sebep olur. Erken doğumun neden kaynaklandığı ise tek bir sebebe değil birçok sebebe bağlanabilir. En önemli neden ise çoğul sayıda olan gebelik.

Diğer erken doğum sebepleri arasında ise rahim içi ve dışı enfeksiyonlar, rahmin yapısal bozuklukları, rahim içi kanamaları, genetik faktörler olarak bilinmektedir.

Hangi bayanlar erken doğum riski altındadır?

  • Erken doğumun belirli bir sebebi olmadığı için tüm anne adayları bu risk altındadır
  • Yaşı 17 altında 35 üzerinde olan bayanlar
  • Birden fazla bebek bekleyenler
  • Daha önce düşük ve erken doğum yapmış olanlar
  • Düşük kilolu anneler
  • Sigara kullananlar
  • Hamileliğinde vajinal kanama geçirmiş olan bayanlar
  • Stres ve yoğun çalışma altında yaşayanlar

Erken doğum nasıl önlenebilir?

Erken doğumun engellenmesi için yapılacak en önemli adım doğumdan evvel rahimin herhangi bir sorunu olup olmadığının kontrol edilmesidir.20. ve 26. haftalarda rahim ağzı uzunluğuna bakılır. Rahim ağzı 3.5-4 cm altına indi ve rahimde hunileşme varsa erken doğum büyük olasılıktır. Bunlar dışında ise anne adayı kendisini yormayacak şekilde egzersizler yapmalı egzersizlerini yürüyüşlerle desteklemelidir.

Etiketler: , ,

Eyvah! Bebek Geliyor Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları