Eyvah! Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

adminGenel Sağlık0 Yorum22 Aralık 2014

Neredeyse her 2 insandan 1 ‘İ hayatının bazı dönemlerinde diş ağrısı sorunu yaşamaktadır.Diş ağrısı sorununun çeşitli sebepleri mevcuttur.Bunlardan bazıları; diş çürüğü, diş minesinin aşınması, iltihaplı diş etleri ve bunlara benzer nedenler…

Diş ağrısı hakkında genel kanaat diş ağrılarının basit bir rahatsızlık olduğu yönündedir ve kimse diş ağrıları dayanılmaz olduğu zamana gelmeden hekim tercih etmemektedir.

Diş ağrıları sebepleri arasında en sık görüleni diş çürükleridir.Toplumun yaklaşık olarak %95’i diş çürüklerinden muzdariptir.Bu durumun temel sebebi diş hijyenine önem verilmemesi ya da hijyenin yetersiz kalmasıdır.Ağız içerisine yerleşen bakteriler diş şekerli ve unlu yiyeceklerle beraber diş koruyucu tabakasına zarar vererek çürüklere sebep olmaktadır.

Diş ağrıları genellikle çekilmez boyuttadır zonklar, son derece rahatsızlık hissi verir.Özellikle dişte ya da kökünde iltihap var ise ağrı dayanılmaz boyuttadır ve dışarıdan fark edilebilecek şişliklere sebep olabilir.Dişlerde kırılmalar, soğuk ya da sıcak gıdalara karşı hassasiyet çürükler sonrası oluşabilecek durumlara arasında yer alır.

Diş ağrısı tedavisi nasıl yapılmaktadır?

  • Diş ağrısı durumunda bilinenin aksine herhangi bir hap ağrı üzerine uygulanmamalıdır.Asprin ya da benzeri ilaçlar dişe olduğundan daha fazla zarar verebilir.Kimyasal yapıları sebebi ile tahrişlere sebep olabilmektedir.
  • Ağrıyan diş ve ya diş etleri üzerinde bulunan yemek artıkları diş ipi ya da diş fırçası kullanılarak temizlenmeli tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.
  • Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici ilaç almak muayene sırasında işinizi kolaylaştırabilir.

Diş ağrıları neden hep gece başlar?

Diş ağrılarının gece oluşmasının temel sebebi arasında hormonal nedenler dolayısı ile gece genişleyen damarlardır.Kök ucunda yer alan iltihap dişte dolaşım bozukluğu oluşturarak basınca neden olurlar.Basınç ise şiddetli ağrıya sebep olmaktadır.

Gece yaşanan diş ağrılarında neler yapılabilir?

Gece ortaya çıkan diş ağrılarında öncelikle yapılması gereken dişlerin temizliğidir.Temizlik sonrası soğuk kompres uygulanabilir.Sıcak kesinlikle dişe uygulanmamalıdır.

Etiketler: , ,

Eyvah! Dişim Ağrıyor Ne Yapmalıyım? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları