Gastrit Hakkında Herşey

adminGenel Sağlık0 Yorum27 Eylül 2014

Gastrit mide iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasıdır.Erişkinlerde sık olarak görülmekle birlikte çoğunlukla tüm toplulukta görülebilen kronik yapıda olan bir mide rahatsızlığıdır.Ülsere göre daha hafif dereceli bir rahatsızlıktır fakat ilerlemesi durumunda ülsere de sebep olabilir.Gastrit yoğunlukla bakteri enfeksiyonu sonucu oluşmuş bir rahatsızlıktır.Genellikle başarılı bir antibiyotik tedavisi ile bu hastalıktan kurtulunabilir.Toplumda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır.Belirti vermeden oluştuğu için sinsice ilerler ve neredeyse her 2 kişiden birinde gastrit vakası görülmektedir.

Gastrit nedenleri nelerdir?

Gastrit oluşumu hakkında bilinen en önemli gerçek kronik H pylori enfeksiyonudur.Bu enfeksiyon çok tehlikeli bir yapıda olup, en çok enfeksiyon oranına sahip hastalık yapan bir bakteri türüdür.Yalnız bu bakterilerin çocukluk dönemlerinde alındığı ve vücutta yıllar boyunca barındığı düşünülmektedir.

Beslenme alışkanlığı da gastrit oluşumuna etken bir diğer nedendir.Yanlış beslenme, alkol kullanımı ve sigara mide yüzeyini tahriş ederek gastrite yol açmaktadır.Özellikle sigara kullanmak mide asidini artırıcı bir ortam yaratır.Fazla salgılanan mide asidi de gastrit oluşumuna ortam hazırlamaktadır.

Gastrite sebep olan bir diğer faktör ise strestir.Stresli kişilerde mide asidi fazla salgılanarak gastrit oluşabilir.Bazı ilaçlar da mideyi tahrip edebilir.Özellikle asprin gibi asidik ilaçlar, bazı ağrı kesiciler gastrit nedeni olabilir.Böbrek ve karaciğer yetmezliği de gastrite sebep olan nedenler  arasında gösterilebilir.

Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit akut ve sürekli(kronik) olmak üzere 2 çeşittir.

Akut gastritte, midede yanma , mide basıncı ve ağrı görülür.Özellikle aç durumlarda ağrı daha şiddetli hale gelebilir.Bulantı ve kusma mevcuttur.Bazı kullanılan ilaçlar mide yüzeyinin kanamasına da sebep olabilir.Akut gastritin ağırlaştığı durumlarda ise dışkı siyah renklidir.

Kronik gastritte, hasta hastalığının farkında bile olmayabilir çünkü kronik gastrit çok az belirti verir.Uzun süren mide iltihabı sonrasında mide ağrısı, bulantı, kusma meydana gelir.Geğirti, iştah azalması, şişkinlik te kronik gastrit sebeplerinden olabilir.

Gastrit tanısı nasıl koyulur?

Erken yaşlarda bu rahatsızlığa yakalananlar için asit giderici ilaç tedavileri gerçekleştirilir.40 yaş ve üzeri hastalarda ise endoskopi yönteminden yararlanılır.

Etiketler: , , ,

Gastrit Hakkında Herşey Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları