Göz Sağlığı İçin Kahve İçin

adminBitkisel Sağlık0 Yorum19 Eylül 2014

Son yıllarda fare üzerinde yapılan araştırmalarda kahvenin görme bozukluğu üzerinde olumlu etkisi olduğu ortaya atıldı. Kahve içerisinde bulunan kolorojenik asit adlı maddenin görme sorununun önüne geçilebileceği belirtiliyor. Saf kahvede %6 -7 ornında bulunan bu madde görme bozukluğunun hafifletilmesi yanında yaşlanma ve diyabet sonucu oluşabilecek körlük rahatsızlığının da önüne geçebiliyor.

Araştırmalarında farelerin göz yapısında bozulmaya sebep olacak bir maddeyi farelere uygulayan bilim adamları daha sonra kahvede bulunan kolorojenik maddeyi fareye uygulayarak farelerin retina yapısında değişiklik meydana geldiğini gözlemlediler. Araştırmacılar kahve içerek kahvedeki bu maddenin direkt gözdeki retinaya ulaştırılabildiği anda göz doktorlarının hastaları için reçetelerinde kahveye yer verebileceklerini dile getirdiler.

Kahve tüketmenin diğer faydaları arasında ise:

  • İçerdiği anti oksidanlar sebebiyle kansere neden olan hücrelerin yavaşlamasını sağlıyor.
  • Özellikle migrene karşı iyi gelen kahve baş ağrılarının geçmesinde etkili oluyor. Bazı ağrı kesicilerle kıyaslandığında %40 oranında kahve daha etkili oluyor.
  • Kahve konsantrasyonda çok etkili oluyor. ABD’de yapılan bir araştırmada okul çağında bulunan çocukların sütlerine bir miktar kahve eklendiğinde kahve almayan öğrencilere göre ilk derslerde daha dikkatli ve daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.
  • Düzenli olarak kahve içen kişilerde siroz gibi rahatsızlıklar daha az gözlemlenmiştir. Bu da kahvenin kansere karşı bir içecek olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.
  • Kahve tüketmenin  diğer faydası ise safra kesesi taşları üzerinde .Düzenli olarak kahve içen kadınların içmeyen diğer kadınlara göre safra keselerinin taş yapma olasılığının daha düşük olduğu görülmüştür.
  • Bilinen tüm haberlere karşı çıkan bir iddiaya göre kahve selülitlere iyi geliyor. Bu haber  kahve seven bayanları sevindirecek gibi duruyor.

Kahve tüketmenin zararları arasında ise:

  • Kahve midenin asit salgılamasını uyarıyor.bu da ülser gibi rahatsızlıklarının daha kötüye gitmesine sebep oluyor.
  • Yemek sonrası yükselen insülin hormonu ile tüketilen kahve tip 2 şeker hastalarını olumsuz yönde etkiliyor.
  • Çoğu uzmana göre kahve vücutta sıvı azalmasına sebep oluyor.
  • Kahve içerisinde bulunan kafein vücudun demir gib
Etiketler: , ,

Göz Sağlığı İçin Kahve İçin Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları