Gribe karşı en etkili 5 çay

adminBitkisel Sağlık0 Yorum24 Mart 2014

Grip virüsü Kış aylarının vazgeçilmezidir. Özellikle 2014 Kışında sağlığımızı tehdit eden H3N2 virüsü de büyük küçük bir çok kişiyi yatağa düşürmektedir. Uzmanların gribal enfeksiyonlarında C vitamini açısından zengin besinlerle vücutlarını desteklemeleri gerekmektedir. Bitkilerin gücü de burada devreye girerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor. Özellikle çok yoğun ve yorgun olduğunuz zamanlarda, sistemi yavaşlıyor ve çöküntüye uğruyor. Virüsler burada devreye girerek, vücudun zayıf düşmesinden faydalanarak hastalığı yaymaya başlıyor. Grip süreçlerinde öncelikle dinlenmek gerekiyor. Sonrasında düşen bağışıklık sistemini yükseltecek bitki çayları ve meyvelerden takviye alarak hastalıkla mücadele edilebilmektedir.

Öncelikle adaçayı boğaz iltihapları ve soğuk algınlığında çok faydalı olmaktadır. Boğazdaki virüsleri yok etme konusunda oldukça başarılıdır. Aktardan temin edilecek adaçayı tavsiye edilmektedir. Kesinlikle kaynatmadan, kaynamış suyun içine bir tutam adaçayı koyup 10 dakika bekletelim. Sonrasında içelim. Boğaz ağrılarında gargara yapılarak da faydası görülebilmektedir. Grip ve soğuk algınlığı deyince akla ilk gelen bitkilerden biri de ıhlamurdur. Oldukça faydalı olan içecek ıhlamuru gribal enfeksiyonlarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. İltihap gideren ve tedavi eden ıhlamur gün içinde demlenip tüketilmelidir. Özellikle tahriş olmuş boğazı tedavi eden ıhlamur, soğuk algınlığına bağlı yaşadığınız rahatsızlıkları da kısa sürede tedavi edecektir.

Zencefil soğuk algınlığı ve gripte etkili rol oynayan bitkiler arasındadır. Oldukça yararlı olan bu bitki iltihap giderici etki başta olmak üzere, faydalı etkilerini gösterecektir. Vücut direncini artıracak olan zencefil, bağışıklık sistemini de güçlendirecektir. Karanfil boğaz ağrılarında antiseptik özelliği taşımaktadır. Boğaz ağrılarında karanfil çayı tavsiye edilmektedir. Karanfil çayının gargara yapılması faydalı olacaktır. Aynı şekilde karabiber de gargara yapımında faydalı olacak bir bitkidir. Bağışıklık sistemini düzenleyen etkilerini kısa sürede gösterecektir.

Etiketler: , ,

Gribe karşı en etkili 5 çay Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları