Güneş yanığına ne iyi gelir? bitkisel çözüm önerileri

adminBitkisel Sağlık0 Yorum7 Temmuz 2015

Yaz geldi, havuzlar ve plajlar tatilcilerle doldu. Tatilde en çok rastlanan sorun ise güneş yanıkları. Bilinçsiz şekilde güneş altında bırakılan insan derisi zararlı güneş ışınları tarafından yakılarak hücreler öldürülür. UV ışınları canlı cilt hücrelerinin ölmesine neden olur. Ölen hücreler yerine yenileri yerini alır ve ölü tabaka kabuk şeklinde dışarı atılır. UV ışınları hücreleri öldürdüğü gibi hücre yapısını bozarak cilt kanserine de neden olabilir. Tehlikeli UV ışınlarından korunmanın ilk yolu güneş ışınlarının dik geldiği öğle ve ikindi saatlerinin dışında güneş altında kalmaktır. Denizde güneş altında kalınacaksa mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Güneş kremleri UV ışınlarını süzerek canlı hücrelere ulaşmasını engeller. Hangi güneş kremini kullanmanız gerektiğini anlattığımız yazımızı inceleyerek kremler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Güneş kremleri

Bu yazımızda güneş yanıkları sonrası müdahale hakkında bilgiler vereceğim. Halk arasında güneş yanıkları için ilk kullanılan yöntem yoğurt sürmedir. Güneş yanıklarında yoğurt kullanımı son derece gereksizdir. Güneş yanığına yoğurt sürmenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Çok ciddi yanıklarda enfeksiyona neden olabilir. Yapılan araştırmalar ve uygulamalarda ilk sürmede serinlik oluşturduğu için rahatlık verdiği görülmüştür. İlk dakikalardan sonra acıyı daha da fazlalaştırmaktadır. Cildin nefes alıp yenilenmesine de engel olmaktadır.

Güneş yanığı sonrasında kişi bolca su tüketerek eksilen vücut su oranını artırmalıdır. Yanıktan sonra mutlaka yanık bölge güneşten korunmalıdır.

Güneş yanığı için bitkisel çözüm tavsiyesi

Güneş yanığı tedavisinde uzmanlarca ilk tavsiye edilen aloe veralı kremlerdir. Aloe vera cildi besleyerek yenilenme hızını artıran en yararlı bitkidir. Diğer bitkisel çözümse zeytinyağıdır. Saf zeytinyağı cildi ve saçları besleyerek hücrelerin yenilenme hızını artırır. Güneş yanığı sonrasında zeytinyağı sürülerek cildin daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir. Diğer yöntemse salatalık kürüdür. Salatalık suyunu cilde uygulayarak hem ferahlık hem de hızlı iyileşme sağlayabilirsiniz. Salatalıkları doğrayıp 1 litre su ve 2 yemek kaşığı zeytinyağ içeren karışıma katarak 3 saat bekletin. Ortaya çıkan bitkisel kürü yanık bölgeye uygulayın.

Ağır Güneş yanıkları için ne yapılmalı?

Bazı yanıklar vardır ki kişiyi komaya kadar götürebilir. Ağır yanıklarda çok ciddi baş ağrısı, bulanma ve baygınlık görülür. İlk birkaç saatte görülen bu belirtilerden 4-5 saat sonra ciltte açık yaralar oluşmaya başlar. Bu gibi durumlarda kesinlikle uzman doktora gitmelisiniz. Evde yapacağınız müdahaleler ciddi sorunlara neden olacaktır.

 

 

Etiketler: ,

Güneş yanığına ne iyi gelir? bitkisel çözüm önerileri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları