Halsizliğe Ne İyi Gelir?

adminGenel Sağlık0 Yorum24 Eylül 2014

Çoğu zaman yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve kayıtsızlık olarak da tarif edilen ‘halsizlik’ fiziksel veya zihinsel; ya da her ikisinin birden görüldüğü bir yorgunluk ve zayıflık hali olarak tanımlanabilir.

Daha enerjik hissetmek için ne yapmalıyım?

İnsan vücudu uyurken bile enerji kaybeder kaybedilen bu enerji mutlaka her sabah kahvaltı yapılarak karşılanmalıdır.Güne kahvaltı yapmadan başlamak kişiyi gün içerisinde halsiz, moralsiz ve çevresine karşı moralsiz hissettirecektir.

Sabah yapacağınız yürüyüş ya da bazı egzersizler gün içerisinde daha dinç daha enerjik olmanızı sağlayacaktır.Her sabah uyandığınızda yapacağınız yürüyüş veya egzersizler kan dolaşımınızı hızlandıracağı için gün içindeki sersemliğinizi atmanıza yardımcı olacaktır.Her gün 20-30 dakikanızı spor yapmak için ayırmalısınız.

Günlük yaşantımızda suyun büyük önemi vardır.Her gün düzenli olarak tükettiğiniz en az 2 litre su sindirim ve dolaşım sisteminiz için bulunmaz bir nimettir.Ayrıca su içerek kendimizi daha enerjik daha dinç hissedebiliriz.Bu nedenle su içmeyi unutmamak adına yanınızda mutlaka mataranız bulunsun.

Eğer çok enerji harcadığınız bir işle meşgulseniz mutlaka 2.5-3 saatte bir bir şeyler yemelisiniz.Fakat bu yediğiniz şeyler abur cubur ya da çikolata, şeker tarzında şeyler olmamalı.Çünkü bu gıdalar size enerji vermek yerine olan enerjinizin de harcanmasına sebep olabilir.Bu belirttiğimiz yemek tarzını ara öğün olarak düşünüp yemek alışkanlıklarınızı kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Eğer sabahları dinç olarak uyanamıyor, herşeye rağmen sersemlikten kurtulamıyorsanız erken yatmaya çalışın.İlk başlarda uyumakta zorluk yaşayacaksınızdır fakat bu duruma da zamanla ayak uyduracaksınız.Erken saatte uyumak sizin için çile olyorsa uyumadan önce hafif egzersizler yapıp duş alabilirsiniz ya da 1 bardak içeceğiniz süt te uykunuzun gelmesini sağlayabilir.

Stresten mutlaka uzak durun. Sizi sıkıntıya sokacak şey ne ise tek başınıza ya da arkadaşlarınız yardımı ile sorunu ortadan kaldırın.Beyin stres konusundan ne kadar uzak olursa siz de o kadar enerjik olursunuz.

Günde 1 fincan kahve içebilirsiniz.Kafein vücut sistemlerini uyararak daha dinç kalmanıza yardım edecektir.

Etiketler: , , ,

Halsizliğe Ne İyi Gelir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları