Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar?

adminHamilelik Bilgileri1 Yorum29 Ekim 2015

 

Doğum öncesi ve sonrası için anneye verilen pek çok hak olmakla birlikte, kişilerin bunlardan haberi olmadığı için kullanılmamaktadır. İş kanuna göre anne adayı olan bir çalışanın doğum izni bebek dünyaya gelmeden 8 hafta önce başlar. Hamileliğin 40 hafta olduğu düşünülürse doğum izninin başlama zamanı 32. haftaya denk gelmektedir. Hamilelik iznini kullanmak için öncelikle gebeliği takip eden doktordan bebeğin tahmini doğum tarihi öğrenilmelidir. Bu tarihten 8 hafta öncesi hesaplanarak herhangi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından randevu alınmalıdır. Randevu alınan doktora doğum izni için gelindiği izah edilir, muhtemel doğum tarihinde mutabık kalınması halinde doktor doğum izin belgesi verecektir. Bu rapor olmaksızın doğum öncesinde izin kullanma hakkı yasal olarak mümkün değildir. Doğum izin belgesinin saklanması gereklidir. Çünkü doğum ücreti için başvurularda da bu belge istenmektedir.

Hamilelikten Önce Ve Sonra Doğum İzni Ne Kadar?

hamilelik-izniMemurlara ve özel sektör çalışanlarına tanınan doğum izin süresi aynıdır. Doğum izin süresi bebeğin doğumundan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftadır.  Doğum raporu çalışacak durumda olmayan ya da çalışmak istemeyen anne adaylarına 32. haftada verilir. Anne adayı çalışmayı arzu ederse; sağlık durumu çalışmaya engel değilse ve doktor bunu onaylarsa doğumdan 3 hafta öncesine kadar çalışabilir. Çalışanın doğumdan önce çalıştığı bu süre doğum raporu ile doğum sonrasında kullanacağı izne ilave edilir.32 haftalık doğum iznini kullanan çalışanlar isterse 6 aylık ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir ve bu izin yıllık izinlerini etkilememektedir.

 

Doğum Parası Ve Doğum İzni Ücreti Alınması İçin Ne Yapılmalıdır?dogum-parasi

Çalışan kişi SSK’ lı ise doğum öncesinde alınan rapor ve belgelerin birer parçasıyla doğum sonrası alınan doğum raporunun bir parçası, ilgili hastane tarafından bağlı bulunulan bölge SSK müdürlüğüne gönderilecektir. Doğum sonrasında o kuruma gidileceği için işyerinin muhasebe bölümünden çalışılan firmanın hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğu öğrenilmelidir. Devlet memuru olan anne adayları ise doğum izni ve doğum raporlarını çalıştıkları kuruma kendileri iletir.

 

Etiketler: ,

Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar? Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. admin diyor ki:

    Bu ülkede hamileye bile değer verilmiyor. Kamuda çok sorun yok ama özel sektörde hamilelik işten çıkarılma nedeni. 10 gün izin alırsanız şanslısınız. Yasa kanun hak getire.

Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları