Hamilelik Sürecinde Neler Yaşanmaktadır?

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum29 Eylül 2014

Hamilelik belirtilerinden başlayarak 9 aylık hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının vücudunda birçok değişiklikler yaşanmaktadır.Gerçekleşecek olan değişiklikleri önceden bilmek anne adaylarını rahatlatır diye düşünüyorum.İşte hamilelik boyunca yaşanan bazı  önemli değişiklikler:

1. AY=Adet gecikmesi: Düzenli adet gören ve düzenli cinsel ilişkisi olan bir bayanın adet dönemi geciktiğinde bunu hamilelik sürecinin ilk belirtisi olarak görebilir.Gebe olduğunuzu öğrendikten ilk 2-3 ay kadar adet görebilirsiniz.Halk arasında bu tabir üstüne görme olarak yorumlanmaktadır.Fakat bu kanama normal adet kanamasından daha az ve daha kısa süreli olmaktadır.

2. AY=Hormonal değişim süreci: Gebeliğin ilk aylarında vücutta su tutumuna bağlı olarak şişlik , kilo artışı, bulantı, kusma görülebilir.Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi, tuzun azaltılması ve hareketin artırılmasına bağlı olarak bu rahatsızlıklar giderilebilir.Bulantılar ise az az ve sık sık yenilerek ya da yağsız yenilerek ortadan kaldırılabilir.Bu dönemde tatlı isteği belirebilir.Bu duruma da dikkat edilmelidir.

3.AY=Kansızlıkla birlikte uyku isteği: Gebelik başlangıcından itibaren kanın sulanmasına bağlı olarak kansızlık problemi başlayabilir.Bu dönemde yorgunluk hissini daha çok yaşayabilir, sık sık uyumak isteyebilirsiniz.Anne adaylarının bebek doğduktan sonraki durumları düşünülecek olursa bu zamandaki fazla uykunun bir zararı olmayacaktır.Ancak burada dikkatli olmanız gereken şey uyku düzeninizin bozulmaması olgusudur.

4.AY=Göğüslerde hassasiyet: İlk aylarda görülebilecek durumlardan birisi de göğüslerde gerginlik, hassasiyet, büyüme problemidir.Bu değişimleri destekli sütyen kullanarak ve anneliğin vereceği bir mutlulukla hoş görebilirsiniz.

5.AY=Psikolojik değişimler:Gebelik le değişen hormonal denge ile birlikte anne olmaya , bebek sahibi olmaya bilinçaltının bakış açısı, zihinsel düzeyde gebelik ve annelik; anneyi psiklojik olarak negatif ya da pozitif etkileyebilmektedir.

6.AY =Huzurlu hamilelik: Bilinçaltında hamilelik süreci ile ilgili olumsuzluklar, anne olma ile ilgili kaygılar var sa bulantı, kusma , mide bulantısı gibi olumsuzluklar hepsi hormonal değişime bağlı olarak hafızalardan silinecektir.

7. AY= Aman kilolara dikkat: Genellikle 5. aydan beraber iştah artmasına bağlı olarak kilo alımı yaşanabilir.Bu kilo alımına mutlaka dikkat etmelisiniz.Şayet kontrolsüz aldığınız kilolar şeker hastalığı, tansiyon olarak size geri dönebilir.Bu aşamada çok yememek adına diyet yapabilir, kilo almamanıza yardımcı olması açısından egzersiz yapabilirsiniz.

8.AY= Doğum korkunuzu yenerek doğuma girin: Son ayın gelmesi ile birlikte artık doğum korkuları da başlamıştır.Özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan ve ya arabası olmayan çiftler açısından çok büyük bir tedirginlik yaratmaktadır.Bu duruma bağlı olarak uyku bozuklukları, mide ve bağırsak sistemi şikayetleri ortaya çıkabilir.Bu gibi olumsuz tutumlardan korunabilmek için anne ve baba doğumun ne olduğunu nasıl gerçekleştiği konusunda bilinçlenmeli üzerlerindeki negatif havayı atarak doğuma rahat gitmelidirler.

9.AY= Bebeğiniz Kucağınızda:) Güle güle büyütün….

Etiketler: , , ,

Hamilelik Sürecinde Neler Yaşanmaktadır? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları