Hamilelikte uykusuzluk sorununun giderilmesi

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum10 Şubat 2012

Sağlıklı, düzenli, dengeli bir beslenmeye ve yeterli miktarda kalsiyum alımına hamilelik sürecinde özellikle özen gösterilmelidir. Kansızlık ve benzeri bir sorun ile karşılaşıldığında hekime başvurmak önemlidir. Uyku saatlerinizi değiştirmeyin. Uyumaya alıştığınız saatlerde yatağınıza gidin ve uyuyun.

Akşam saatlerinde alınan besinlerin hafif özelliklerde olmasına dikkat edin. Uyku saatlerinden önce ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, mide bulantısı ve mide yanması şeklinde gelişen sorunlarla uykuda meydana gelen bölünmeleri engelleyebilir. Uyku sırasında gelişen ve uyanmanıza sebebiyet veren bulantılar yaşamakta iseniz, yatmadan hemen evvel kraker türü yiyecekler tüketebilirsiniz. Uyku saatleri içerisinde idrar ihtiyacı nedeni ile uyanmanın önüne geçmek veya bu durumu azaltmak için ise, akşam ve özellikle uyumadan hemen önce fazla sıvı tüketmemek, çay, kahve ve kolalı içeceklerin tüketimini sınırlamak (ya da en iyisi hiç tüketmemek) faydalı olacaktır. Bu zaman dilimlerinin dışında kalan gün içerisindeki saatlerde ise bol sıvı almaya özen göstermeye devam edin.

Uykuya gitmeden evvel bedeninizi ve zihninizi gevşetecek şeyler yapabilirsiniz. Ilık bir duş almak veya ılık bir bardak süt içmek bu anlamda faydalı olabilecek bir kaç öneri olarak sunulabilir. Düzenli yürüyüşler yapmak, hatta mümkünse yüzmek ve egzersizlerde bulunmak bedensel ve zihinsel açıdan çok iyi sonuçlar yaratabilecek olan türden aktivitelerdir. Buna karşın, bu aktiviteleri uykuya yakın saatlerde yapmaktan kaçınmanızda, uyku düzeninizi korumak açısından oldukça fayda vardır. Kendinize en uygun ve sizin için en rahat uyku pozisyonunda uyuyun, fakat sırt üstü uyumaktan kaçının. Sol yanınızın üzerine yatmayı deneyebilir, ihtiyaç duyduğunuzda başınızın altına ek yastıklar koyabilirsiniz. Yastıkları ayrıca vücudunuzu destekleyecek çeşitli şekillerde kullanmanız da mümkün. Bacaklarınızın arasına yastık ya da rulo şeklinde sarılmış bir battaniye koymak, rahat bir uyku sağlamak açısından faydalı olabilir.

Uykuda bacaklarınızda kramp oluşumları ile karşılaşıyorsanız, uykudan önce vücudu esnetme hareketleri yapmanız bu konuda olumlu etkiler yapabilir. Bu konu hakkında doktorunuza da başvurabilirsiniz, size magnezyum desteği önerebilir. Gecenin bir anında uykudan uyanır ve tekrar uykuya dalamaz iseniz, uyuyabilmek için kendinizi fazla zorlamayın ve uykuya tekrar dalmanızda size yardımı dokunabilecek, rahatlatıcı aktivitelere yönelmeyi deneyin (biraz müzik dinlemek ve bir kaç sayfa kitap okumak gibi). Televizyon seyretmek de bir alternatif olabilir, yeter ki kendinizi rahat ve huzurlu hissetmenizde size yararı dokunduğundan emin olun.

Son olarak, bu tür uyku düzensizliklerinin hamilelik sürecine bağlı olarak yaşanmakta olan bir sorun olmakla beraber doğumun gerçekleşmesinin ardından geçeceğini daima hatırlayarak zihninizde bu konu hakkındaki yersiz endişelere mahal vermekten kaçının.

Etiketler: ,

Hamilelikte uykusuzluk sorununun giderilmesi Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları