Hamileyken hangi haplar içilmemeli?

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum11 Temmuz 2015

Hamilelik dönemlerinde bebeğin sağlığı için annenin vücuduna aldığı maddeler çok önemlidir. Yeterli beslenme yanında kesinlikle sigara, alkol gibi kimyasal maddelerin yanında doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlardan uzak durmalısınız. Yapılan araçtırmalar sonucunda hamileyken antidepresan hapların içilmesi anne ve bebek sağlığı açısından riskli bulundu.

İngiliz bilim adamlarının araştırmasına göre antidepresanlar annede düşük yapma olasılığını artırırken bebeğin son dönemler erken doğmasına neden oluyor. Antidepresan kullanımında düşük ve erken doğum riski 3 kat artıyor. Ayrıca antidepresan haplar bebeğin kalbi, beyni ve kafatası şeklinde kalıcı sorunlar yaşatabiliyor.

Modern hayatla birlikte özellikle çalışan bayanlar çok sık antidepresan ilaçlara başvuruyor. Son 10 yılda bu tür ilaçları kullanan kişi sayısı 2 kat artmış durumda. Depresyonun bazı durumlarda ölüm riskine neden olabileceğini belirten uzmanlar antidepresan haplarının kullanımı durumunda dozun azaltılarak bırakılması gerektiğini belirtiyorlar.

 

Hamileyken hangi haplar içilmemeli? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları