İstemsiz Hareket Hastalığı Nedeni Nelerdir?

adminGenel Sağlık0 Yorum30 Aralık 2014

İstemsiz hareketler sosyal yaşam içinde kişiyi negatif etkileyen bir nörolojik hastalığı durumudur. Heyecan durumunda el ve sesin titremesi, ellerindeki titreme ile topluma girememe, bir toplulukta ses titremesi nedeniyle konuşamama…

İstemsiz hareketlerin genel olarak sebebi B12 eksikliği, tiroit hormonu bozukluğu ya da felç bulgusu gösterilebilir. İstemsiz hareketler vücutta görülme durumu, hangi bölgede görüldüğü gibi durumlara bakılarak tedavi şekli belirlenmektedir.

Uzmanlara göre istemsiz hareketler nedeni vitamin eksikliği yanında böbrek ve karaciğer hastalıkları, ilerleyici beyin bozuklukları, enfeksiyon hastalıkları sonrası da görülebilmektedir.

İstemsiz hareketlere sebep olan hastalıklar nelerdir?

  • Ataksi: Beyin ve omuriliği etkileyen bir hastalıktır. Bu hastalık istemli hareketlerde sakarlık, dengesizlik, düzgün duramama gibi sebeplere neden olur. Ataksi hastaları dengesizlk yüzünden sık sık düşerler.
  • Distoni: Nörolojik olan bir tür kas hastalığıdır. Kontrol edilemeyen kıvrılma ,tekrar eden hareketler, anormal duruş hastalık belirtileri arasında yer alır.
  • Esansiyel tremor: Kontrol edilemeyen titremeler söz konusudur. Bazı temel hareketlerin yapılması hastalıkta artış gösterebilir. Hastalıkta risk altındakiler 60 yaş ve üstü kişilerdir. Bazı durumlarda hastalığın tedavisi için fizik tedavi yeterli görülür iken bazı durumlarda ise destekleyici olarak hastanın yaşam şeklinin değiştirilmesi istenebilir.
  • Huntington hastalığı: Dejeneratif ve ölümcül bir hastalıktır. Beyindeki bazı hücrelerin bozulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Hastalık belirtileri arasında; kol ve yüzde anormal kasılmalar, gittikçe azalan mental kabiliyet , psikolojik sorunlar gösterilebilir.
  • Huntington hastalığı tedavisi yoktur ancak hastalığın ilerlememesi için destekleyici birtakım yöntemler kullanılabilmektedir.
  • Parkınson hastalığı: Parkınson hastalığı beyinde dopamin üreten hücrelerin ölümü ile gerçekleşmektedir. Dopamin beyinde ve kaslarda denge sağlayıcı bir görev üstlenmektedir. Yeteri kadar denge üretilemediği için vücudun dengesi bozularak ellerde titreme ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler yanında kollarda kasılma, hareketlerde kısıtlık , denge ve koordinasyonun bozulması da görülebilir.

 

Etiketler: , ,

İstemsiz Hareket Hastalığı Nedeni Nelerdir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları