Kansızlık (Anemi) Belirtileri Nelerdir? Kansızlıktan Nasıl Kurtulabilirim?

adminGenel Sağlık0 Yorum13 Aralık 2014

Kandaki oksijeni taşıyan en önemli hormon hemoglobin  hormonudur.Bu hormonun olması gerekenin altına düştüğünde hastalık ortaya çıkara ve bu hastalığın çeşitli belirtileri mevcuttur.Tıp dilinde bu rahatsızlığa anemi denilirken halk arasında kansızlık olarak bilinmektedir.

Hemoglobin oluşma için gerekli en temel şey demirdir.Anemi rahatsızlıklarının en başında demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi ön planda gelmektedir.

Genel olarak anemi rahatsızlıkları kolayca tedavi edilebilen, ciddi olmayan bir rahatsızlık olarak görülürken ciddi olan anemi vakaları da mevcuttur.Bu vakalar kroniktir ve hayati önem arz etmektedir.Anemi vakaları en çok bayanlarda görülmektedir.Her ne kadar basit tedavi edilse de tedavi edilmezse ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir.

Anemi(kansızlık) belirtileri nelerdir?

  • Soluk ve açık renkli deri rengi aneminin en temel göstergesi olmaktadır.
  • Yorgunluk, bitkinlik hali, yapılan işten keyif alamama, sürekli uyku sorunu
  • Oturma pozisyonundan ayağa kalkarken yaşanan baş dönmesi, ayak atamama sorunu, göz önünün kararması
  • Hafif egzersiz sonucunda ortaya çıkan olağanüstü haller(kalp çarpıntısı, nefes yetersizliği, soluk almada güçlük)
  • Baş ağrısı ve sürekli gerginlik hali

Anemi neden ortaya çıkar?

Anemi genellikle kadınlarda ortaya çıkar.Bunun en temel sebebi adet dönemlerinde yaşanan kan kayıplarıdır.Gebelik durumu da kadınlar açısından olumsuzluk yaratır ve kadınlarda anemi riskini artırır.

Anemi sebeplerinden bir diğeri ise et ve et ürünlerinin az ya da hiç tüketilmemesidir.Demir emilimini engelleyen bazı mide ve bağırsak rahatsızlıkları da anemi sebebi olarak gösterilebilir.

Ahmet Maranki kansızlık için bitkisel çözümler

  • Çilek kökü ya da keklik çayı anemi risklerini ortadan kaldırarak kansızlığa kalıcı bir çözüm getirecektir.
  • Günde 3 bardak tüketilecek pancar suyu kansızlık için çok faydalıdır.Kırmızı pancar da kansızlık için büyük fayda sağlamaktadır.
  • 250 ml kaynar su içerisine 5-6 gr ısırgan otu atılır.Soğuması beklenmeden 3-4 dakika dinlendikten sonra içilir.Günde 1-2 bardak içilebilir.
  • Her gün düzenli olarak içilen ıhlamur da anemiye kalıcı çözümler getirmektedir.250 ml su içerisine 2 gr ıhlamur koyarak her gün tüketebilirsiniz.
  • 2 litre su içerisine 30 gr enginar yaprağı, 1 su bardağı siyah üzüm, 1 kaşık pelin otu konulur.Orta ateşte 1 saat kaynatılır.Soğumaya bırakılır, soğuyunca süzülüp günde 3-4 bardak tüketilebilir.
Etiketler: , , ,

Kansızlık (Anemi) Belirtileri Nelerdir? Kansızlıktan Nasıl Kurtulabilirim? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları