Kas Erimesi Kabusunuz Olmasın

adminGenel Sağlık0 Yorum14 Aralık 2014

Kas hastalıkları vücudumuzun hareket etmesini sağlayarak bize hareket imkanı veren kaslarımızın hastalığa uğraması durumudur.Yani kas hücreleri eski işlevini yerine getirememekte, bu duruma bağlı olarak çeşitli belirtiler ortaya koymaktadır.

Kas erimesi bir hastalık değildir!

Kas erimesi ise vücudumuzu hareket ettiren kasların hacimlerinde meydana gelen küçülmedir.Bu küçülme sadece kasın işlevini kaybetmesi ile değil birçok hastalığın belirtisi olarak ta ortaya çıkabilir.Örneğin kaslara giden sinirler, sinirlere emir veren omurilik ve beyin dokularının hasarı sonucu kas erimesi meydana gelebilir.

Kas erimesi belirtileri nelerdir?

Kasların temel görevi hareket sistemini gerçekleştirmesidir.Eğer kaslar hasara uğrarsa kaslarda ağrı, güçsüzlük hali ortaya çıkar.Bu durumdan ilk etkilenen kaslar omuz ve kalça kaslarıdır.Merdiven inip çıkma, koşma, başını hareket ettirmede zorluk, kolları kaldırma, yürüme , yutma , soluk alma gibi hareketler bile engele uğrayarak sıkıntı yaratabilir.

Yürüme, yavaş hareket etme gibi durumlarda bile normalden fazla yorulma ve şiddetli bir ağrı mevcuttur.

Kas hastalanmalarının sebepleri nelerdir?

Kasların işlevini kaybetmesi tek bir sebebe bağlanamaz.Çeşitli hastalıklar kas sorunlarına neden olabilmektedir.

Edimsel nedenler : Bu durumda doğuştan hastalık yoktur, hastalık çeşitli sebeplerle sonradan ortaya çıkmıştır.Kasların iltihaplanması bu duruma örnek olarak gösterilebilir.Tiroid ve böbrek üstü bezlerinin hastalandığında, vücuttaki potasyum miktarı değiştiğinde de kaslar hastalanmıştır.Tüm bu hastalıkların ortak nedeni hastalığa sebep olan durumun kolay yöntemlerle ortadan kaldırılmasıdır.

Kalıtımsal nedenler: Kalıtım, fiziksel ve ruhsal özelliklerin kuşaktan kuşağa geçirilmesi için gerekli aktarımdır.Bu aktarım genler yolu ile yapılmaktadır.Dolayısı ile bu hastalıklar genetik olarak adlandırılmaktadır.

Kişi anne karnında gelişirken bu hastalık ortaya çıkmıştır.Hastalık belirtilerinin ortaya çıkması değişik nedenlerden sonra çeşitli yaş grubunda ortaya çıkabilir.Bu hastalıklarda başlıca sorun kas hücresi için gerekli olan yapı taşının yani proteinin yapılamaması, normalden az ya da fazla yapılabilmesi  gösterilebilir.

Kas hastalıklarında tanı nasıl koyulur?

Kasların hastalandığının tanısı ilk olarak doktor tarafından hastanın hikayesi dinlenildiğinde konulur.Tabiki tanı için  hastanın fiziksel muayenesi de gereklidir.Bu nedenle hastalığın belirtisinin iyi anlatılması, iyi ifade edilmesi gerekir.

Belirtilere sebep olan rahatsızlığın ortadan kaldırılması bilinen ilaçların kullanılması ile mümkün olmaktadır.Hastalığın kalıtımsal olduğu kesinleşse bile hastanın kendine faydası yok ise ilaçlar tedavi için gerekli olmayabilir.

Etiketler: ,

Kas Erimesi Kabusunuz Olmasın Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları