Kaşıntı Neden Olur?

adminCilt Sağlığı0 Yorum29 Aralık 2014

Vücudun genelinde ya da belli bölgelerde hissedilen , kaşıdıkça kaşınan inatçı bir rahatsızlıktır kaşıntı. Bazı kaşıntı türleri ile birlikte kızarıklık ya da kabartı şeklinde rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Kaşıntının nedenleri arasında; böcek ısırmaları, mantar enfeksiyonu, bağırsak parazitleri, sistemik rahatsızlıklar ve hormonal değişimler gösterilebilir.

Kaşıntıya neden olan hastalıklar nelerdir?

  • Alerji nedeni ile oluşan kaşıntılardan genellikle alerji egzaması sorumludur. Dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldiven ve sabunlar , parfüm gibi etmenler kimyasal alerjiyi tetiklemektedir. Astım, egzama, saman nezlesi olan kişilerde alerjik egzama görülme olasılığı daha fazladır.
  • Ciltte sadece kaşıntı var ise döküntü gibi olumsuzluklar gelişmedi ise kaşıntı sebebiniz kuru cilt olabilir. Havadaki nem oranının düşük olması, merkezi ısıtma, uzun süreli klimaya maruz kalma kuru cilt nedenleri arasında sayılabilir.
  • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak ta kaşıntıya sebep olabilir ya da kaşıntınızı daha kötü yapabilir. Güneş alerjisi yanında güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olmaktadır.
  • Egzama, kepek , mantar , uyuz, sedef hastalığı, bit, su çiçeği gibi cilt hastalıklarının belirtileri arasında kaşıntı söz konusu olmaktadır. Cilt hastalıkları nedeni ile ortaya çıkan kaşıntılar belli bir bölgeyi etkilemekte, kaşınan yerlerde kırmızı lekeler ve kabartılar görülebilir.
  • Eğer vücut alerjenler için ürettiği kimyasal maddeyi fazla üretir ise kurdeşen rahatsızlığı ortaya çıkar. Akut ve kronik olmak üzere 2 türü vardır.

Akut kurdeşen, grip, soğuk algınlığı, böcek ısırması , muz gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kronik kurdeşen, 6 haftadan uzun sürer bağışıklık sisteminin ağır salgılara maruz kalması sonucu oluşur.

  • Menopoz ile görülen hormonal değişimler vücutta karıncalanma hissi yaratarak kaşıntıya sebep olabilir.
Etiketler: ,

Kaşıntı Neden Olur? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları