Keçi Sütü ve Faydaları

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum28 Eylül 2014

Son zamanlarda gündeme gelen tartışılmaz bir konulardan keçi sütü.Anne sütü ile eş değerde olduğu ile gündeme gelen keçi sütü anne sütü almayan bebeklere alternatif bir süt olarak gösterilmektedir.Sebep olarak ise yeni doğan bebeğin ağırlığının 2 katına çıkması için gösterilen sürenin 180 günken, keçilerde bu sürenin 19 gün olması.Ayrıca yapılan araştırmaya göre anne sütündeki protein miktarı 1.6 olmasına karşın keçi sütü protein miktarı 4.6 ‘dır.

Keçi sütünün yağının az olması da avantaj olarak gösterilmiştir.Yağı az olan keçi sütünün de hazmı kolay olmaktadır.Yağ çapı insan midesinde daha yumuşak bir pıhtı yapar.Bu açıdan çocuklar, midesi zayıf ya da hassas olanlar için daha uygundur ve sindirilmesi daha kolaydır.Keçi sütü ayrıca prematüre bebeklerin beslenmesinde oldukça önem taşıyan bir besindir.

Keçi sütü inek sütüne göre mide asidinin nötrleşmesinde daha iyi olduğu için bebek ve çocukların beslenmesinde daha iyi bir besleyicidir.Sütün içerisinde bulunan süt yağı, vitamin ve mineraller bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlarken sadece anne sütünde bulunan laktoz(süt şekeri) da bebeğin beyin ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.

Keçi sütünde alerji yapan bileşenlerin oranı sıfıra yakındır. Alerjen durumunun çok düşük olması keçi sütünün inek sütüne göre anne sütüne daha yakın olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Keçi sütünün ana maddesi olan kazeinler keçi sütünde inek sütüne göre daha küçük ve yumuşak yapıdadır.Böyle olması başta ABD. İngiltere ve birçok ülkede bu sütün bebek beslenmesinde kullanılmasını sağlamıştır.Ayrıca düşük yapıda ve yumuşak halde bulunan kazein inek sütünde olduğunda alerjik reaksiyon gösterdiği halde keçi sütü içen bebeklerde bu duruma rastlanılmamıştır.

İnek sütüne alerji durumunda bebekte kızarıklık, kabarık, nefes almada güçlük, hırıltılı nefes gibi durumlar ortaya çıkmış.Bu durumların hiçbiri keçi sütü içen bebeklerde gözlemlenmemiştir.

Keçi sütündeki folik asit yetersizliği ve D vitamini eksikliği keçi sütünün dezavantajları arasında gösterilmektedir.

Etiketler: , , ,

Keçi Sütü ve Faydaları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları