Kilo almanıza yol açan sağlık sorunları

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum16 Temmuz 2012

Haftalarca süren diyet programları ve yaptığınız egzersizlere rağmen halen kilo alıyorsanız ya da kilo veremiyorsanız bunun altında çeşitli sağlık sorunları olabilir. Hormonal bozukluklar ve metabolizmanızdaki sorunlara kilo vermenizi engelleyebilir. Bu durumda mutlaka uzman bir doktordan yardım almalısınız. Peki nedir bu sağlık sorunları?

Kilo verememe sorunu ve gizli nedenler

Kilo kayıplarını engelleyen nedenlerinde başında hormonal sorunlar olduğunu belirtmiştik. Anormal boyutta tiroit düzeyleri bu konuda en önemli nedendir. Hipotiroit hormonu  metabolizmayı ya­vaşlatarak yağ yakımını azaltır ve kilo verememe sorununa yol açar.

Kadınlarda ise PCOS ya da polikistik yumurtalık sendromu olarak adlandırılan sorun kadınların %20′sinde açıklana­maz bir biçimde aşırı kilo almaya yol açabilir. Kilo alma sorununa neden olan bir hormonda insülindir. İnsülin bozukluğu olan kişilerde kilo problemi ortaya çıkar. İnsülin vücutta şekeri yağa çevirmede etkilidir. Kandaki şeker sürekli yağa çevrilirse bölgesel yağ birikimlerine sebep olur.

50 yaş sonrası erkeklerde ve menopoza giren bayanlarda , özellikle testosteronu östrojene çeviren göbek yağı varsa, testosteron düzeyi düşerek daha düşük kas kütlesine neden olur. Kas kütlesi azalan organizmada yağ yakımı çok daha zor olur. Bunu engellemenin yolu egzersizlerle kasların güçlendirilmesidir. Kaslar ne kadar çalışırsa o oranda kas miktarı artacaktır. Erkeklerde testosteron düşüklüğünün belirtisi sakallarınızın daha yavaş çıkması sonucu daha az tıraş gereksinimi duymanızdır.

Kilo sorunun diğer bir nedeni de büyüme hormonudur. Büyüme hormonu seviyesi ileriki yaşlarda azalarak kilo almanıza yol açabilir. Bunu engellemenin en önemli yolu düzenli uyku ve günlük yapılan egzersizlerdir..

Kilo almanıza yol açan nedenlerden sıça görüleni ise sürekli kullandığınız ilaçlar olabilir. İlk başta da dediğimiz gibi kilo alma sorununuz varsa mutlaka uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Kiloyu sadece estetik olarak düşünmek yanlıştır. Aşırı kilo vücutta birçok hastalığa davetiye çıkarır.

Sağlıklı ve uzun bir yaşam dilekleriyle…

Etiketler: , , , ,

Kilo almanıza yol açan sağlık sorunları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları