Kışın yenilen sebze ve meyveler

adminBitkisel Sağlık0 Yorum30 Eylül 2014

Eylül ayı her yıl güneşin yazı yaşattığı , gölgenin ise kışı yaşattığı bir aydır.Bu ayda çoğu kişi grip, nezle gibi üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanırlar.Çünkü bu aylar tehlike habercisi aylardır.Sabahları soğuk olur kalın giydirtir, öğle sıcak olur çabuk terletir, akşama ise mutlak olarak şifayı kapmışsınızdır.Tüm bu tehlikelere karşı dimdik durmak istiyorsak beslenmemize dikkat etmeliyiz.Bunun için de bu aylara özgü olan sebze ve meyveleri buzdolaplarımızdan eksik etmemeliyiz.İşte eylül ayına özgü bazı sebzeler:

Ayva: C, A ve anti oksidan mineraller açısından yüksek olan bir eylül ayı meyvesidir.Ayva ballı su ile kaynatılıp içildiğinde bulantıya iyi gelmektedir.Ayrıca ayvayı posalı olarak tüketmek ishal rahatsızlığına karşı iyi gelmektedir.

Brokoli: Bu aylarda bağışıklık sistemimizin gelişmesi için bol bol C vitamini tüketmeliyiz.Günde 1 su bardağı tüketilmiş brokoli yetişkinlerin günlük C vitamini ihtiyacının yarısını ihtiva eder.C vitamini yanı sıra oldukça yüksek K ve A vitamini içermektedir.Kalsiyum, magnezyum, fosfor ise içeriğindeki bazı önemli vitamin ve mineraller arasındadır.Toksinlerden arındırıcı bir özelliğe sahip olan brokoli, kolon ve akciğer kanserinin oluşmasının da önüne geçiyor.

İncir: A, B, C vitaminlerince zengin olan incir demir, magnezyum, fosfor açısından da oldukça zengindir.Hücre yenileyici özelliğinin yanı sıra bol miktarda lifli bir besin maddesi olduğu için de bağırsakların çalışmasını hızlandırır.

Kayısı: 3 adet tüketilen kayısı günlük C vitamini gereksiniminin yarısını karşılar.Yaklaşık 120 ml kayısı suyu ise günlük C vitamini ihtiyacının tümünü karşılar.Burada önemli olan hazır kayısı sularının bu niteliği karşılayamamasıdır.Unutulmamalıdır ki hazır sıkılmış (paket meyve suları) işlenmiş olduğu için hiçbir vitamin değeri taşımaz.

Lahana, enginar, karnabahar: K, A, C vitaminlerinin yanı sıra önemli bir diyet posası kaynağıdır.Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip olan bu sebzeler, fosfor, magnezyum, potasyum açısından da zengindirler.

Roka: İyi bir C vitamini kaynağı olan roka aynı zamanda K ve P vitaminlerince de zengindir.Kas ağrılarına iyi gelir ve vücuttaki toksinleri atmaya yardımcıdır.

Mandalina: Çok yüksek oranda C vitamini içerir.Kabuğu ise yüksek oranda potasyuma sahiptir.100 gr 1 günlük C vitamini ihtiyacının    %70 ‘ini karşılamaktadır.

Etiketler: , ,

Kışın yenilen sebze ve meyveler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları