Kızlarda Ergenlik Süreci

adminKadın Sağlığı0 Yorum12 Eylül 2014

Ergenlik çocukluktan çıkılıp yetişkinliğe ilk atılan adımdır. Ergenlik cinsiyet farkı olmadan her bireyin yaşadığı bir durumdur ve normal bir süreçtir. Ergenliği merak ediyor ve ergenlikle ilgili şüpheleriniz olabilir. Bu yazımızın tüm bu merakınızı gidereceğine inanıyoruz.

Kız ergenliği nedir?

Değişim yaşantımızın her evresinde olabilen bir durum. Çocukken de genç bir bayanken de sürekli değişim içindeyizdir. Ergenlik biyolojik olarak vücudumuzun değişime uğramasıdır. Bayanlarda ergenlik göğüslerin büyümesi ve tüylenme ile başlar. İlk başlarda göğüs büyür 2-3 yıl sonra ise adet(regl) dönemi Başlar. Ergenlik dönemi bittiğinde kadın olmak için hazır hale gelinmiştir.

Duygusal ve fiziksel değişimler beraber gelişmez. Duygular fiziksel değişimin önündedir.kendinizi yaşlanmış hissedersiniz, anne yada babanızı beğenmemeye başlarsınız. Ergenlik çocukluk ve yetişkinlik arasında karmaşık bir durumdur.

Ergenlik ne zaman gerçekleşir?

Ergenlik kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 7-13 yaş arasında gerçekleşir. Bu dönem minimum 1.5 yıl maksimum 4 yıl sürer. Genç kızlar göğüslerinin büyümesi ile en geç 2 yıl içerisinde ergenliğe girmiş olurlar.

  • Ergenlik genetik olabilir. Genellikle bu konuda annenize çekmişsinizdir. Onun kaç yaşında adet gördüğünü sorun yaklaşık olarak 1 -2 yıl öncesi yada sonrasında siz de adet olursunuz.
  • Afrikalı bayanlar Asyalılara oranla daha erken ergenlik dönemini yaşarlar.
  • Kilolu genç kızlarda zayıf olanlara göre ergenlik daha önce başlar.

Ergenlik döneminde neler yaşarsınız?

  • Hızlı büyüme: Bu dönemde büyüme atağı geçirebilirsiniz. Çocukluktan daha hızlı bir şekilde büyürsünüz. İlk olarak el ve ayaklarınız büyür. Kemiklerinizin büyümeye başlaması ile kilo kaybınızda azalma görülebilir.
  • Göğüslerde değişim:Göğüslerde değişim aşama aşama olur yani bir anda büyümez göğüsler. İlk etapta tomurcuklanma olur sonra ağrılar başlar 2-3 yıl içerisinde tam boyutuna ulaşır.
  • Tüylenme başlar: Bacak ve göğüs arasında tüylenme başlar.bu durum kişiden kişiye değişebilir.bazı bayanlarda tüylenme göğüs bölgesinde başlar. Çıkan tüyler az sayıda ve ince haldedir. Bu durum yaş ilerledikçe değişir.
  • Kadınsı bir görünüm: Kalça kemiği büyümeye başlar kalça kemiğinin büyümesi ile göğüsler ön plana çıkar ve bel küçülür.
  • Ter bezleri: Ter bezleriniz daha aktif hale gelir.
  • Özel günler: Özel günleriniz ilk başlarda düzensiz olacaktır.1-2 yıl içerisinde adetleriniz düzene girecektir.

 

Etiketler: , , ,

Kızlarda Ergenlik Süreci Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları